Lublin to miasto, którego nie ominął boom mieszkaniowy trwający już od ponad dekady. Ile będziemy musieli zapłacić obecnie za własne „M” w Lublinie? Przez długi czas ceny mieszkań w Polsce utrzymywały się na podobnym poziomie. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, od około 2013 roku koszty zakupu własnego mieszkania nie zmieniały się znacząco. Jednak w ostatnim czasie zauważono mocniejsze wahnięcia – w związku z tym za własne „M” w Lublinie będziemy także musieli zapłacić nieco więcej niż jeszcze w zeszłym roku.
Ceny mieszkań
Wzrosty cen wynikają przede wszystkim z ogólnych podwyżek – zakupu ziemi, materiałów budowlanych, kosztów pracy. Podwyżki mają też związek z nadal niskimi stopami procentowymi, które przekładają się na niskie koszty kredytów mieszkaniowych. Zapotrzebowanie na mieszkania nadal jest bardzo wysokie, dlatego deweloperzy nie muszą obawiać się, że stracą klientów.
Jeśli chodzi o nowe mieszkania, Lublin ma obecnie pełną gamę propozycji dla zainteresowanych zakupem lokalu dla siebie oraz jako inwestycja. Na rynku pierwotnym oraz wtórnym do wyboru jest kilkaset różnych nieruchomości – kawalerek i większych lokali.
Na cenę lokalu wpływają między innymi jego metraż, lokalizacja, a także stan techniczny. Ponadto ceny mieszkań na rynku wtórnym są nieco niższe od tych na rynku pierwotnym.
Ceny zaczynają się już nawet od 3,5 tysiąca złotych z metr kwadratowy w oddalonych od centrum dzielnicach, dla mieszkań używanych, do remontu. Jeśli chodzi o nowsze nieruchomości, ceny sięgają nawet 6,5 tysiąca złotych za metr. Średnio to około 5,2 tysiąca złotych za metr kwadratowy.
Wobec tego za mieszkanie mające 35-40 metrów kwadratowych zapłacimy średnio około 180-190 tysięcy złotych. Z kolei większa nieruchomość o metrażu 60-70 metrów to wydatek od około 310 do 350 tysięcy złotych. Na sprzedaż znajdziemy też droższe nieruchomości, których cena przekracza 500 tysięcy złotych.
Mieszkania zdrożały o około 3% w stosunku do ostatniego roku i mogą w najbliższym czasie także podrożeć. Jednocześnie eksperci nie zapowiadają większych obniżek cen, dlatego osoby chcące zakupić własną nieruchomość nie powinny rezygnować ze swoich planów. Odłożenie ich na później może oznaczać konieczność poniesienia jeszcze większych wydatków.