Dzisiaj każde mieszkanie może wyglądać inaczej. Już dawno minęły czasy, w których dostępna była jedna meblościanka, dwa rodzaje kanapy i tyle samo dywanów. Teraz każdy może urządzać własne „M” zgodnie z własnym gustem i upodobaniami.
No właśnie, ponieważ producenci mebli i wszelkich dodatków wyposażenia wnętrz oferują nam tak dużo rozwiązań, to wiele osób decyduje się na zatrudnienie architekta. Wszystko po to, by stworzyć aranżacje nie tylko piękne, ale też w pełni funkcjonalne. Laicy, którzy mają za zadanie urządzić pierwsze mieszkanie, nie zawsze zdają sobie przecież sprawę z opcji, które można wykorzystywać. Architekt to specjalista, który zna wszelkie triki i nowości, dzięki czemu pomoże stworzyć idealne wnętrze.
Jak pracuje architekt wnętrz?
Pamiętajmy, by decyzja o współpracy z projektantem była naprawdę przemyślana. Pod uwagę bierzmy portfolio architekta, ale też jego wykształcenie techniczne i realne umiejętności. Warto się z nim spotkać, by sprawdzić, czy rzeczywiście akurat ten specjalista pomoże nam urządzić nieruchomość. Trzeba wiedzieć, że każdy architekt działa według własnych, wypracowanych technik. Może okazać się, że te nie są do końca zgodne z naszymi potrzebami.
Dobry architekt wnętrz weźmie pod uwagę nasze potrzeby, gust, ale i możliwości, w tym te finansowe. Priorytetem jest też przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji oraz cele, jakie chcemy osiągnąć.
Nie bójmy się wybierać spośród wielu architektów. Pamiętajmy, że mieszkanie to ogromna inwestycja, a jego urządzenie ma spełniać swoją funkcję przez wiele lat.
Zalety współpracy z architektem
Architekt ma niełatwe zadanie, ale z całą pewnością odciąża właściciela mieszkania. Przede wszystkim zaproponuje rozwiązania ekonomiczne, a jednocześnie uniwersalne bądź praktyczne. Ma wiedzę dotyczącą najnowszych trendów, jakie promują światowi projektanci wnętrz, więc można mieć gwarancję stworzenia mieszkania modnego, ponadczasowego i zgodnego z gustem inwestora.
Dobry architekt wnętrz będzie też trzymał budżet na wodzy. Oznacza to, że stworzy kosztorys, który nie będzie generował dodatkowych wydatków, na jakie inwestora po prostu nie stać. Pamiętajmy, że dzięki niemu można oczekiwać też sporych oszczędności – architekt nierzadko współpracuje z producentami, hurtownikami czy pośrednikami, którzy oferują mu pokaźne rabaty.
Co ważne, współpraca z architektem daje pewność, że realizacja projektu przebiegnie sprawnie i wyznaczonym czasie. To nie właściciel nieruchomości musi doglądać procesu tworzenia wymarzonego gniazdka. Właśnie tym zajmuje się architekt wnętrz. Inwestor nie musi zajmować się niczym, ma tylko wyrazić swoje potrzeby, a potem zaakceptować stworzony projekt.
Jeśli ktoś liczy na ponadczasowe mieszkanie, z wykorzystaniem najnowszych trendów, ale nie ma czasu na wyszukiwanie poszczególnych elementów wyposażenia albo weny, by stworzyć idealne „M”, architekt jest osobą, która go wesprze. W takich przypadkach warto na tego rodzaju współpracę postawić.