Sprężone powietrze znajduje szerokie zastosowanie we współczesnych gałęziach przemysłu. Wiele zakładów przemysłowych postawiło na ten rodzaj czynnika roboczego, doskonale sprawdzającego się w określonych przypadkach.
Jaką rolę pełni sprężone powietrze w przedsiębiorstwach?
- Napęd różnych narzędzi:
– kluczy pneumatycznych
– szlifierek
– młotów
- Piaskowanie
- Malowanie natryskowe
- Transport materiałów sypkich
Wiele zakładów przemysłowych wykazuje ogromne zapotrzebowanie na sprężone powietrza wymagające stosowania złożonych systemów zasilania, składających się z wielu współpracujących ze sobą kompresorów. Projektując takie instalacje należy dokładnie analizować wszystkie techniczne aspekty, ponieważ jest to wieloletnia inwestycja.
Warto stawiać na innowacyjne rozwiązania, wyróżniające się z jednej strony energooszczędnością, a z drugiej wysokim komfortem użytkowania oraz kulturą pracy. Na szczególną uwagę zasługują sprężarki do przemysłu o zmiennej wydajności. Praca kompresorów pochłania relatywnie duże ilości energii elektrycznej, a co za tym idzie generuje znaczące koszty eksploatacyjne. Dlatego też należy poszukiwać optymalnych rozwiązań z ekonomicznego punktu widzenia – zmiennoobrotowe sprężarki pozwalają na sterowanie wydajnością, co obniża pobór energii elektrycznej.
Zmienna wydajność sprężarek – jak działa?
We współczesnym przemyśle stosuje się dwa rodzaje kompresorów – śrubowe oraz tłokowe.
Płynna regulacja wydajności sprężarek śrubowych możliwa jest, dzięki funkcji sterowania prędkością obrotową. Niższa jej wartość przekłada się z jednej strony na niższą wydajność sprężarki (ilość wytwarzanego sprężonego powietrza w jednostce czasu), a z drugiej na niższy pobór energii elektrycznej. Faktem jest, że poszczególne punkty odbioru sprężonego powietrza w zakładzie (narzędzia pneumatyczne, punkty lakiernicze itd.) nie charakteryzują się stałym zapotrzebowaniem na sprężone powietrze. Jest ono zmienne w czasie, dlatego zdolność dostosowania wydajności sprężarki do aktualnych potrzeb jest optymalna.
Zmienna prędkość obrotowa kompresorów – niższe koszty zużycia energii
Współczesna branża sprężarkowa dostarcza wiele energooszczędnych rozwiązań, w których znajdziemy nie tylko płynną regulację prędkości obrotowej, ale także:
- napęd bezpośredni 1:1 (ograniczenie strat energii);
- wysoką sprawność energetyczną urządzeń;
- wyeliminowanie kosztów pracy na biegu jałowym;
- inteligentny układ sterowania oraz monitorowania pracy (rejestracja, analiza istotnych parametrów).
Źródło: Almig.pl – Sprężarki powietrza