Deweloperzy potwierdzają, że już nie tylko Warszawa jest atrakcyjnym miastem, biorąc pod uwagę rynek nieruchomości.
Również mieszkańcy innych miast wykazują spore zainteresowanie nowymi lokalami mieszkalnymi. Jedną z aglomeracji, która pod tym względem wykazuje duże ożywienie, jest Lublin. Największe miasto wschodniej Polski przeżywa wręcz istne oblężenie deweloperów. Dowiedz się, gdzie najczęściej budowane są nieruchomości w tym mieście i dlaczego cieszą się aż taką popularnością.
Obrzeża Lublina
Okazuje się, że to nie centrum Lublina jest najbardziej pożądaną miejscówką do zamieszkania, ale właśnie obrzeża tego miasta. Wpływ na to ma kilka czynników. Przede wszystkim ceny mieszkań są w takich lokalizacjach nawet o połowę niższe. Co więcej, kupujący może liczyć na taki sam komfort mieszkania. Lublin na całej rozciągłości cieszy się dzisiaj świetną infrastrukturą, a krańce tego miasta niczym nie odbiegają od rejonów centralnych. Na obrzeżach funkcjonują szkoły, przedszkola, przychodnie, sklepy, galerie handlowe, powstały też dobre jakościowo drogi dojazdowe. Co ważne, to właśnie na obrzeżach Lublina znajdują się siedziby największych firm, dzięki czemu mieszkańcy nie muszą stać w długich korkach podczas dojazdu do pracy. Cieszy również fakt, że te rejony są o wiele spokojniejsze, mieszkańcy mogą korzystać z uroków natury – niedaleko są lasy, łąki, gdzie odnajdują spokój i ukojenie po całym tygodniu pracy. W centrum Lublina tego nie znajdą.
To również obrzeża miasta uznawane są coraz częściej za te najbardziej prestiżowe rejony Lublina. Nikt już nie mówi o odległości od centrum, bo coraz częściej centrum staje się jedynie atrakcją turystyczną, a nie miejscem do codziennego życia. Nikt nie twierdzi już również, że obrzeża Lublina to „sypialnia”, ponieważ znajduje się tam mnóstwo atrakcji, z których aktywnie korzystać mogą mieszkańcy – liczne place zabaw, alejki spacerowe, baseny, korty tenisowe, siłownie plenerowe, to tylko niektóre z nich.
Prognozy według deweloperów
Okazuje się, że Lublin jest jednym z nielicznych polskich miast, w których zauważa się wzrost, a nie spadek liczby mieszkańców. Ten fakt ogromnie cieszy deweloperów, bo oznacza, że popyt na nieruchomości będzie coraz większy. Już teraz ze sprzedażą mieszkań nie ma większego problemu i dotyczy to przede wszystkim tych na rynku pierwotnym. Największym powodzeniem cieszą się mieszkania dwupokojowe o metrażu 40-60 metrów kwadratowych.
Mieszkańcy Lublina wybierają przede wszystkim mieszkania w budynkach niskich, najwyżej kilkupiętrowych. Świetną opcją na obrzeżach miasta są te parterowe z ogródkami albo segmenty o metrażu 80-100 metrów kwadratowych.
Powierzchnie biurowe
Wraz z rozwojem rynku nieruchomości, widać wyraźną tendencję do wzrostu zapotrzebowania na powierzchnie biurowe. Tych powstaje w Lublinie prawie tyle samo, co we Wrocławiu, który w ostatnich latach przedstawiany był jako wzór, patrząc na rozwój biznesu w poszczególnych miastach naszego kraju. Wynika więc, że w Lublinie powstają kolejne miejsca pracy, dzięki czemu mieszkańcy tego miasta nie muszą wyjeżdżać w poszukiwaniu zatrudnienia.