W skrócie logistykę można opisać jako działania z zakresu zarządzania i optymalizacji procesów zachodzących w łańcuchach dostaw, począwszy od dostawców surowców, aż do odbiorcy końcowego. Wiedza z logistyki obejmuje więc proces planowania produkcji, zarządzania przepływem surowców, materiałów i towarów oraz dystrybucji dóbr. Kwestie, jakie wchodzą w obszar logistyki to również magazynowanie, komunikacja i transport.
Pochodzenie terminu logistyka
Początkowo był to termin ściśle związany z bataliami, dotyczący jednego z elementów prowadzenia walki na wojnie. Następnie ewoluował w stronę logistyki wojskowej, która obejmowała już nie tylko czynności bitewne, ale ogólny system planowania działań wojskowych. Logistyka wojskowa charakteryzowała się dyscyplina i oszczędnością w planowaniu i zarządzaniu dystrybucją, stąd też nie trudno się dziwić, że zainspirowała przedsiębiorców do wprowadzenia podobnych zasad i stworzenia logistyki biznesowej.
Logistyka dzisiaj
Ogólny rozwój logistyki oraz postępujące procesy globalizacji doprowadziły do rozszerzenia jej znaczenia – aktualnie logistyka jest traktowana jako zaawansowany proces współpracy między przedsiębiorstwami. Proces ten specjalizuje się w kompleksowej obsłudze łańcucha dostaw na wszystkich jej etapach. Obejmuje to nie tylko sprawy biurowe, takie jak planowanie w siedzibie przedsiębiorstwa oraz kontakt z klientem, do wypełnienia zadań w praktyce potrzebne jest jeszcze duże zaplecze gospodarcze takie jak: hale dystrybucyjne, hale magazynowe Amwin, samochody transportowe.
Obecnie dział logistyczny jest nieodzownym elementem każdego większego przedsiębiorstwa. Nie zaskakuje więc fakt, że coraz więcej szkół wyższych oferuje ten kierunek do studiowania. W realizacji założeń logistycznych mają pomóc takie umiejętności wykształcone na uniwersytecie lub akademii jak: analityczne myślenie, zdolności komunikacyjne i organizacyjne. Na pewno przydadzą się również kompetencje z zarządzania zespołem, wiedza o ekonomii, podstawy prawa handlowego oraz narzędzi informatycznych.