W dzisiejszych czasach gdy dom budujemy coraz bardziej ciepły i szczelny nieświadomie tworzymy atmosferę termosu. Nasze cztery kąty nie oddychają. Wentylacja grawitacyjna w dzisiejszych czasach praktycznie nie działa zwłaszcza latem. Z pomocą przychodzi instalacja wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepłą czyli ta potoczna rekuperacja. Sercem układu jest centrala wentylacyjna- rekuperator w którym zachodzi wymiana powietrze. Świeże powietrze miesza się z wyciąganym z pomieszczeń.
Rekuperacja a zdrowie
Dzięki wymiennikowi krzyżowemu lub przeciwprądowemu użytkownik jest w stanie oszczędzić nawet do 50 % kosztów ogrzewania. Poza wartościami ekonomicznymi wentylacja mechaniczna ma również walory zdrowotne. W sezonie grzewczym praktycznie w każdej stacji telewizyjnej czy też radiowej mówi się o zjawisku smogu. Centrale rekuperacyjne są wyposażone w filtry, które nie dopuszczają aby do wewnątrz przedostało się choć odrobinę zanieczyszczonego powietrza. Producenci central prześcigają się w innowacjach co do swoich jednostek. Możemy regulować strumień powietrza, gdy np. odwiedzą nas znajomi, co lepsze możemy to robić z poziomu aplikacji w telefonie. Sterowniki rekuperatorów monitorują parametry powietrza w pomieszczeniach i względem tych wartości dobierają odpowiednie parametru powietrza nawiewanego.
Montaż rekuperacji
Sama centrala to nie wszystko, należy również zwrócić uwagę na odpowiedni system dystrybucji powietrza w budynku. Tutaj również mamy spory wybór, od tradycyjnych sztywnych kanałów z tzw. rur „spiro”, które można schować nad stropem w nieużytkowej części domu, przez systemy z tzw. flexów, które łatwo montować ze względu na lekkość i możliwość układania ich w każdą stronę po systemu z tworzyw sztucznych, które obecnie zyskały największą popularność. Taką instalacje można śmiało schować w wylewce, a także podwiesić pod sufitem, a następnie zabudować je płytą.
Zalety rekuperacji
Punkty nawiewne i wywiewne to tzw. anemostaty, miejsca z których powietrze jest nawiewane do pomieszczeń, a także wyciągane z nich, tutaj również mamy wielkie pole do popisu. Rodzaj, wielkość, kolor czy też struktura to parametry jakimi może operować użytkownik, a jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę tylko i wyłącznie wyobraźnia.
Reasumując, w obecnym budownictwie, które dąży obniżenia kosztów użytkowania oraz zapewnienia komfortu mieszkańcom, rekuperacja to instalacja bez której ani rusz, a komfort oraz oszczędności na ogrzewaniu zauważymy już po kilku dniach użytkowania