Okna dachowe, podobnie jak „zwykłe” okna wymagają odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Również jeśli chodzi o okres zimowy. Co zatem warto zrobić i jak przygotować okna dachowe na nadchodzące mrozy i śnieg?Po pierwsze zanim zaskoczą nas srogie mrozy warto sprawdzić stan okien połaciowych, zwłaszcza jeśli mamy w domu okna drewniane. Zdarza się bowiem, że jesień obfituje czasem w gwałtowne nawałnice, deszcz i grad, który może uszkodzić ramy okien. Jeśli rzeczywiście pojawiły się jakieś uszkodzenie trzeba je wyrównać papierem ściernym, a następnie pokryć specjalnym preparatem konserwującym.
Stan okien
Ważną kwestią jest sprawdzenie stanu okuć okiennych. Pod wpływem różnic temperatur tworzywa, z jakich wykonane jest okno dachowe może „pracować” – rozszerzanie i kurczenie może powodować powstawanie problemów ze szczelnością. Aby nie było w zimie przykrych niespodzianek warto sprawdzić to odpowiednio wcześniej.
Warto również wybierać okna z możliwością regulacji docisku okna do ramy w zależności od pory roku. Nowoczesne okucia wyposażone są w specjalne rolki ryglujące. Pozwalają one na samodzielne regulowanie mocy docisku – co pozwala na luźniejszy docisk latem, a zimą, gdy jest potrzeba większej szczelności na mocniejszy docisk. Wybierając okna warto sprawdzić czy posiadają taką funkcję.
To co trzeba zrobić obowiązkowo to usunięcie liści i innych zabrudzeń z kołnierza uszczelniającego. Jest to konieczne jeśli chcemy aby nasze okna dachowe nie hamowały swobodnego przepływu wody czy śniegu.
Okna zimą
Jeśli okna dachowe wyposażone są w zewnętrzne żaluzje lub markizy warto je zsunąć na zimę. Ochrona przed słońcem nie będzie już potrzebna, a pozostawione na oknach mogłyby ulec uszkodzeniu pod wpływem zalegającego śniegu czy niskich temperatur.
To właśnie zalegający śnieg jest dużą zmorą dla posiadaczy okien dachowych. O ile latem i wiosną dawać mogą nawet 20% więcej światła niż okna tradycyjne, o tyle w zimie zalegający na nich śnieg i lód może być bardzo problematyczny. Przede wszystkim ze względu na panujące w pomieszczeniu ciemności – jeśli znajdują się w nim tylko okna dachowe i są pokryte śniegiem to tracimy jedyne właściwie źródło światła. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie zalegającego śniegu, również ze względów bezpieczeństwa.
Niestety nie jest to komfortowe, ale konieczne. Mimo, że okna dachowe są bardzo ciekawym i wygodnym rozwiązaniem to w sezonie zimowym bywają trochę kłopotliwe.