Komfortowe życie w obecnych czasach umożliwiają nam różne media, które mamy dostarczone do domów i mieszkań. Jest to bieżąca woda, elektryczność, a także gaz. Co prawda z tego ostatniego dziś coraz częściej się rezygnuje, jednak wciąż spora część z nas używa choćby kuchenki gazowej czy piecyka do podgrzewania wody zasilanego tym właśnie paliwem.
Jednak media te mogą też być niebezpieczne, jeśli ich instalacje nie będą regularnie kontrolowane. Sprawdzamy jak często należy to robić.
Wydaje się, że największe niebezpieczeństwo może stwarzać źle utrzymana instalacja gazowa. Ulatnianie się gazu może doprowadzić do wybuchu, pożaru lub zatrucia. Dlatego też polskie prawo zakłada, że należy ją regularnie kontrolować. Okresy między obowiązkowymi przeglądami ustalono na rok czasu. Wtedy też, jeśli mieszkamy w bloku, zgłasza się do nas pracownik, który ma za zadanie sprawdzić, czy gaz się gdzieś nie ulatnia. Jeśli tak jest, jak najszybciej musi zostać wykonana konserwacja instalacji gazowej. Ciągle ulatniająca się substancja może bowiem być bardzo niebezpieczna nie tylko dla domowników, ale także lokatorów innych mieszkań, a nawet całego budynku.
Duże zagrożenie może wywołać również prąd elektryczny. Tutaj przede wszystkim należy liczyć się z ewentualnością porażenia, które może skończyć się nawet śmiercią, a także pożaru instalacji. Zwłaszcza w starych blokach należy prowadzić drobiazgowe i częste kontrole przewodów i miejsc ich połączeń, aby na czas wykryć wszelkie nieprawidłowości. Konserwacja instalacji elektrycznej opiera się najczęściej na wymianie wyeksploatowanych fragmentów przewodów, gniazdek, przełączników, lub lamp oświetleniowych. Niestety, pomimo sporego zagrożenia jakie niesie za sobą niesprawna instalacja, prawo przewiduje obowiązek kontroli jedynie raz na okres pięciu lat. Na szczęście wiele spółdzielni mieszkaniowych i administratorów budynków wymusza na lokatorach częstsze przeglądy.
Nie ma natomiast określonego obowiązkowego okresu przeglądów instalacji wodnej. Tutaj bowiem zagrożenie jest najmniejsze, może najwyżej dojść do zalania i strat materialnych. Niemniej konserwacja wodociągów w dobrze zarządzanej wspólnocie mieszkaniowej to podstawa i zazwyczaj jest prowadzona na bieżąco. Spółdzielnia powinna też zatrudniać zawodowych hydraulików, z których przynajmniej jeden powinien pełnić dyżury również w okresach świątecznych.