Przy zakładaniu gospodarstwa agroturystycznego koniecznie należy się zapoznać z uwarunkowaniami prawnymi i administracyjnymi. Związane to jest z konkretnymi ustawami, które nierzadko w ostatnich latach były nowelizowane. Pewnym paradoksem jest to, że obecne ustawy nie zawierają pojęcia agroturystyki lub działalności agroturystycznej.
Mimo to bywają podstawy prawne korzystne dla właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Jedną z nich jest zwolnienie od opodatkowania, kiedy gospodarz dysponuje bazą noclegową nie przekraczającą więcej niż 5 pokoi. Oczywiście warunkiem zwolnienia z opodatkowania jest to, by baza noclegowa usytuowana była na terenie wiejskim.
Z jakimi ustawami należy się zapoznać?
Są to przede wszystkim:
– ustawa o usługach turystycznych;
– ordynacja podatkowa;
– ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.
Ta ostatnia w pewnym stopniu ułatwia prowadzenie rolnikom działalności agroturystycznej znajdziemy w niej bowiem m.in.: Przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierz t, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a tak e wynajmowania przez rolników pokoi i miejsc na ustawienie namiotów, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. (za: teraz-wies.pl).
To skutkuje między innymi tym, że w opisany wyżej zakres nie musi być traktowany jako działalność gospodarcza, zatem nie musi być zgłaszana do urzędowej ewidencji.
Jednak agroturystyka to nie tylko baza noclegowa
Mimo to agroturystyki coraz częściej działają na zasadzie przedsiębiorstw, dywersyfikując swoje usługi, zwiększając jednocześnie ich zasięg. Przykłady takie możemy znaleźć choćby w gospodarstwach agroturystycznych w mazowieckiem.
W gospodarstwach agroturystycznych pojawiły się między innymi stadniny koni, usługi terapeutyczne, produkcja regionalnych potraw i usługi turystyczne wraz z organizowaniem wycieczek. Te elementy w zależności od ich zasięgu wymagają nierzadko opodatkowania, a także zarejestrowania działalności gospodarczej.
A co z certyfikatami?
W przeciwieństwie do hoteli gospodarstwa agroturystyczne nie muszą mieć certyfikatów związanych choćby z prowadzeniem bazy noclegowej. Bywa że nadają je regionalne lub ogólnopolskie organizacje związane z turystyką wiejską. Jedną z takich takich organizacji jest Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.
Jeśli już przynajmniej część usług gospodarstwa agroturystycznego powinna zostać opodatkowania, to właściciele mogą wybrać rodzaj podatku (np. kartę podatkową). Natomiast w wyborze może nam pomóc lokalny ośrodek doradztwa rolniczego.