Oświetlenie ogrodowe obecnie stało się nieodłącznym elementem wyposażenia, dzięki niemu można cieszyć się ogrodem nie tylko za dnia, ale także po zmierzchu. Oświetlenie do ogrodu to różnego rodzaju lampy, kinkiety, reflektory oraz żarówki. Bardzo dużą popularnością cieszą się lampy ogrodowe z czujnikami ruchu lub zmierzchu.
W każdym przydomowym ogródku powinny być dobrze oświetlone elementy i fragmenty takie jak: wejście do domu, ścieżki, altanki, werandy, tarasy i podjazdy. Wiele osób również dodatkowo oświetla ciekawe i nietuzinkowe rośliny, oczka wodne, fontanny lub rzeźby.
Oświetlenie do ogrodu pozwala bezpiecznie spędzać czas w nim po zmroku oraz bajkowo zmienia scenerię wokół całego budynku. Za pomocą odpowiednich lamp ogrodowych i kątów światła można wyczarować naprawdę bajkowy klimat w naszym ogrodzie.
Oświetlenie do ogrodu zazwyczaj jest instalowane przy wejściu do domu i przy furtce, dodatkowo lampy najczęściej nawierzchnię umieszcza się, aby dokładnie zaakcentować drogi i ścieżki. Oprócz tego światło odpowiednio musi być rozmieszczone w obszarach spotkań towarzyskich – werandy, altany, tarasy i miejsca do grillowania.
Zjawiskowe efekty daje oświetlenie do ogrodów w postaci reflektorów, pozwala ono skutecznie oświetlić żywopłoty, klomb lub obiekty architektoniczne np. oczka wodne, mini rzeźby i inne zbiorniki wodne. Światło padające na konkretny element pod pewnym kątem pozwala zwrócić uwagę na szczególne kształty, które w ciągu dnia wydają się zwyczajne.
Jakie elementy warto oświetlić w ogrodzie?
Wejście
Każde oświetlenie do ogrodu musi składać się z lamp umieszczonych w okolicach wejścia do budynku. Najlepiej lampy ogrodowe umieścić:
-
nad drzwiami wejściowymi
-
w okolicach furtki
-
w okolicach zejścia do ogrodu
Zazwyczaj na oświetlenie do wejściowych elementów wystarcza jedna lampa ogrodowa. Tutaj najczęściej wybierane są kinkiety, reflektory dużej mocy lub lampy naścienne. Dodatkowo można skorzystać z lamp, które posiadają czujki ruchu i automatycznie włączają się, gdy zarejestrują ruch i wyłączają po określonym czasie. Najlepiej montaż oświetlenia do ogrodu w postaci lamp z czujnikami powierzyć fachowcom – elektrykom, ponieważ złe ustawienie zasięgu lampy może być przyczyną wielokrotnego i niepotrzebnego włączania lampy.
Ciągi komunikacyjne – ścieżki
Oświetlenie do ogrodu powinno uwzględniać lampy stojące lub nawierzchniowe, które doskonale oświetlą różnego rodzaju ścieżki i ciągi komunikacyjne. Światło powinno padać na nawierzchnię lub na wąski pas wzdłuż brzegów dróżki. Nie warto za pomocą lamp nawierzchniowych oświetlać większy obszar ogrodu, ponieważ przyczyni się do dużej starty energii oraz nie będzie dawało wyraźnego wyznaczenia dróg w ogrodzie. Podkreślenie światłem samej drogi jest znacznie lepszym wyjściem. Trzeba zaznaczyć odcinek, jaki należy pokonać i w ten sposób można stworzyć świetlny szlak pomagający w orientacji przestrzennej.
Ukierunkowanie światła
Oświetlenie do ogrodu musi być właściwie przemyślane, jeżeli nie bardzo wiemy jak do tego się zabrać lepiej zlecić do elektrykom. Światło powinno przede wszystkim padać na nawierzchnię poziomo, a nie być skierowane w górę, ponieważ może oślepiać.
Bardzo dobrym rozwiązaniem oświetlenia do ogrodu – dróg jest wykorzystanie światła ślizgającego się po ich powierzchni, które dodatkowo tworzy przyjemny obraz przeplatających się cieni. Tego typu zjawisko uzyskać można montując reflektory ogrodowe na niskich słupkach albo osadzając je w ziemi. Tutaj warto wybierać reflektory mające bardzo pomocne akcesoria antyolśnieniowe.
Schody
Oświetlenie do ogrodu to również różnego rodzaju schody – do i z altanki, ogrodu, szklarni i inne. Bardzo popularnym rozwiązaniem na dobre oświetlenie schodów i innych różnic poziomów większych niż 10 centymetrów są reflektorki i lampy nawierzchniowe. Istotną kwestią przy schodach jest wykonanie oświetlenia jednolitego, które będzie dobrze rozświetlało różnice poziomów i pozwoli na bezpieczne poruszanie.
Altanki, tarasy, patia i miejsca do grillowania
Różnego rodzaju altanki, werandy i tarasy to najważniejsze elementy oświetlenia do ogrodu, w którym można mile spędzać czas. W tych miejscach odbywają się wieczorne spotkania towarzyskie oraz rodzinne.
Oświetlenie do ogrodu w altankach musi być zainstalowane w taki sposób, aby padać na płaszczyzny poziome oraz pionowe. Dzięki temu uzyskamy prawidłowe oświetlenie stołów i blatów do przygotowywania potraw, a także twarzy osób zasiadających przy stole i grillujących tuż obok. Tutaj również ważne jest, aby światło nie oślepiało tylko dyskretnie się rozprzestrzeniało. Poleca się korzystać z oświetlenie do ogrodu w postaci światła bocznego (kinkiety), światła skierowanego na stół (lampy wiszące) lub wybrać lampy z osłonami.