Decydując się na kupno pięknego dywanu zabytkowego, musisz mieć świadomość, iż jego wyjątkowy i delikatny materiał, wymaga od nas niezwykle szczególnego traktowania. Kluczem do utrzymania ich w pełnej czystości i trwałości przez kolejne lata, jest odpowiednia pielęgnacja. W niniejszym artykule prezentujemy kilka wskazówek, jak należycie dbać o dywany antyczne, aby utrzymać je w bardzo dobrej kondycji przez znacznie długi czas.
Odkurzanie
Jedną z najbardziej niebezpiecznych rzeczy dla tego typu dywanów, jest ścieranie powierzchni za pomocą zgromadzonego w tkaninie piachu i żwiru. Aby zminimalizować to ryzyko, zaleca się delikatne odkurzanie przynajmniej raz w tygodniu. Co znaczy delikatne odkurzanie? To przede wszystkim podnoszenie końcówki, w celu uniknięcia przemieszczania się ziarenek i spowodowania w zupełności niepotrzebnego tarcia. Dobranie odpowiedniej końcówki odkurzacza jest także niezwykle ważne. Należy upewnić się, że wybrane przez nas akcesoria mają przeznaczenie do odkurzania dywanów, a nie przykładowo do podłóg lub tapicerki. Ponadto, nie należy odkurzać dywanu na maksymalnej mocy odkurzacza, a minimalnie zmniejszyć jego obroty.
Obracanie
Zabytkowe dywany powinny być co najmniej dwa razy w miesiącu obracane, w szczególności w okresie letnim. Dlaczego? Jest to jedyny sposób na zachowanie koloru materiału. Jeśli dywan ten jest częściowo umieszczony na bezpośrednie działanie słońca, kolory w danym miejscu mogą zwyczajnie zblaknąć. Wystarczy co jakiś czas obróć dywan, aby uniknąć wszelkich przebarwień. Warto też rozważyć umieszczenie dywanu w miejscu, w którym słońce nie będzie oddziaływało na powierzchnię materiału.
Zapobieganie wszelkim szkodom
Choć wiele szkód materiału można zwyczajnie naprawić, to jednak zapobieganie im jest o wiele łatwiejsze (i tańsze) niż renowacja. Należy unikać umieszczania na dywanach zabytkowych wielkich donic z roślinami, przestrzec swoje dzieci przed zabawą na nim i pilnować swoich zwierząt domowych, szczególnie kotów, które uwielbiają wbijać swoje pazury w różne tekstylia. Zabytkowy dywan należy dokładnie przejrzeć od czasu do czasu, w celu sprawdzenia jego kondycji, aby móc jak najszybciej zareagować w przypadku wystąpienia ewentualnych szkód.
Profesjonalne czyszczenie
Jeśli zauważysz jakiekolwiek zabrudzenia na powierzchni dywanu, które będą wymagały użycia środków piorących, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Pranie dywanów zabytkowych dla zwykłego człowieka do najprostszych czynności nie należy. Wszystko to ze względu na pochodzenie, wiek i materiał, które zostały użyte podczas tkania. Zwykłe środki piorące dostępne na sklepowych półkach mogą dywan nieodwracalnie zniszczyć. Zawierają one liczne substancje, a niektóre z nich i różnorodne chemikalia, które dla tekstyliów antycznych mogą być bardzo niebezpieczne. Jedynie fachowiec z wieloletnim doświadczeniem oraz specjalistycznym sprzętem, będzie w stanie dobrać odpowiedni sposób i produkty czyszczące dla twojego dywanu zabytkowego.
Źródło: Damat.pl – Pranie dywanów