Kiedy rosną temperatury, promieniowanie słoneczne nie jest jedynym zagrożeniem, którego powinniśmy się wystrzegać. Znacznie poważniejsza w skutkach może okazać się nieuwaga na spacerze w lesie, w parku, na łące czy nad jeziorem. Kleszcze, które czyhają na swoją ofiarę w gąszczu trawy lub liści, są bowiem gotowe, aby przenieść się na nasze ubrania, a następnie po znalezieniu odpowiedniego miejsca, zadomowić się na swoim nowym gospodarzu nieco dłużej. Dlaczego właśnie te pasożyty są tak groźne dla naszego zdrowia?
Możliwe skutki ugryzienia przez kleszcze
Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i właściwie niewyczuwalne, stąd wiele osób często nie zdaje sobie sprawy z tego, że padło ofiarą tego pasożyta. Nawet po odpowiednio szybkim i prawidłowym usunięciu owada ze skóry możliwe jest wystąpienie takich objawów, jak ból głowy, gorączka, osłabienie, ból mięśni oraz zaczerwienienie wokół ukąszenia. Wszystkie te oznaki wskazują na fakt, iż kleszcz był najprawdopodobniej nosicielem choroby. Następstwem ugryzienia najczęściej okazuje się borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu. Pierwsze schorzenie początkowo jest bezobjawowe, później daje o sobie znać w postaci rumienia oraz objawów grypopodobnych. Drugie może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie, bądź wręcz przeciwnie bardzo ciężko, prowadząc nawet do kalectwa czy śmierci. W pierwszej fazie zapalenia mózgu pojawiają się objawy przypominające grypę, natomiast drugiej może towarzyszyć utrata przytomności i zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Czy każdy kleszcz przenosi choroby?
Statystycznie, jedynie co trzeci kleszcz może przenosić bakterie i pierwotniaki, będące przyczyną groźnych dla zdrowia człowieka chorób. Stosowanie antybiotykoterapii po każdym ukąszeniu jest więc nieuzasadnione. Jednocześnie boreliozę najłatwiej wyleczyć, podejmując działania w pierwszej fazie zakażenia, która często przebiega bezobjawowo. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się badanie genetyczne kleszcza, polegające na przetestowaniu pod kątem obecności patogenów samego pasożyta. W taki sposób pacjent może uzyskać informacje, które pozwolą mu czuć się spokojnym o swoje zdrowie lub podjąć właściwe leczenie w odpowiednim terminie. Jest to niezwykle istotne, jeśli mamy do czynienia z kleszczem u dziecka.
Kleszcze to drobne pajęczaki żerujące przez większą część roku, które są nosicielami wielu groźnych patogenów. Każde ich ukłucie może wywołać niebezpieczne konsekwencje zdrowotne, nierzadko odczuwalne przez całe życie. Na szczęście możliwe są także badania genetyczne kleszczy, które umożliwiają szybkie wykluczenie zakażenia lub wdrożenie niezbędnej terapii.