Nic nie komponuje się z soczystą zielenią, panującą w ogrodzie, jak właśnie kolor drewna. Doniczki ogrodowe z tego materiału nie wychodzą z mody – stale cieszą się zainteresowaniem, tak w przestrzeni publicznej, jak i w prywatnych ogrodach. Dlaczego warto zainwestować w donice z drewna i kiedy nasz zakup będzie trafiony? Oto krótki poradnik, który pomoże Ci w letnich zakupach!
Donice drewniane – cena, jaką płacisz za piękno natury
Dlaczego to właśnie doniczki ogrodowe drewniane uważane są za te, które najpełniej potrafią oddać piękno przydomowych aranżacji? Chodzi o naturalny surowiec, materiał, jaki podkreśla naturalny, ponadczasowy sznyt architektoniczny. Donice ogrodowe drewniane możemy wkomponować w krajobraz z myślą, że będą go upiększały przez cały rok.
Ważną kwestią jest to, że donice drewniane wykonane są z materiału biodegradowalnego (producent http://bdburchex.com.pl/), czyli takiego, który jest przyjazny środowisku naturalnemu. W dobie wszechogarniającej walki z tworzywami sztucznymi, zakup doniczki drewnianej jest nie tylko korzystny od strony estetyki, ale także podkreśla troskę gospodarza o takie wartości jak dobro przyrodnicze czy zrównoważony rozwój. Jeśli lubisz żyć w zgodzie z naturą i dbasz o to, by każdego dnia minimalizować degradujący wpływ człowieka na nasz ekosystem, to donice drewniane są odpowiednim rodzajem pojemnika na Twoje ogrodowe nasadzenia.
Donice ogrodowe – jak zrobić idealną kompozycję na taras, altankę lub ścieżkę?
Donice z drewna nie muszą być ani nudne, ani proste. To prawda, że bywają ciężkie (drewno, zwłaszcza nasiąknięte, potrafi mieć bardzo dużą wagę), więc trudno je przemieszczać po tarasie, ale odpowiednio ustawione służą przez lata. Donice ogrodowe z drewna w większości przypadków kojarzą nam się z prostokątnymi korytkami. Są jednak inne, równie ciekawe modele, między innymi doniczki drewniane z kratką do nasadzeń pnących, donice z drewna w kształcie beczki od piwa lub whiskey, donice kaskadowe, gdzie korytka ułożone są jedno nad drugim itd.
W ogrodzie, gdzie zwykle dostępne jest miejsce na bardziej obszerne kompozycje, sprawdzą się donice z drewna w kształcie wieloboków lub na planie koła. Z każdej strony wyglądają bardzo uroczo, a ich masa i kształt pozwalają na hodowanie większych roślin, np. drzewek. Ten kształt jest już jednak zupełnie niepraktyczny na tarasie, gdzie miejsce jest ograniczone i każdy centymetr wolnej przestrzeni warto wykorzystać. Wtedy sprawdzą się doniczki drewniane na taras, czyli korytka prostokątne, które najłatwiej ustawia się wzdłuż balustrad lub bezpośrednio pod nimi. Takie pojemniki nie zajmują wiele wolnej przestrzeni, a w razie potrzeby można ustawiać je piętrowo, jeden nad drugim, dzięki czemu zyskujemy jeszcze extra miejsce np. na meble ogrodowe.