Ceny instalacji fotowoltaicznej maleją – z roku na rok rośnie natomiast dostępność produktów i usług związanych z rynkiem odnawialnych źródeł energii. Zwolenników paneli fotowoltaicznych jest tyle samo, co sceptyków. Dialog na temat opłacalności „małej elektrowni słonecznej” na dachu domu trwa w najlepsze i to doskonały moment, abyśmy i my zabrali głos w sprawie. Czy ceny paneli słonecznych są już na poziomie przeciętnego gospodarstwa domowego i kiedy inwestycja taka ma rację bytu?
Zestawy fotowoltaiczne – na czym zyskujemy?
Są dwie wymierne korzyści z instalacji fotowoltaicznej dla domu. Po pierwsze, posiadając własne źródło energii odnawialnej, redukujemy praktycznie do maksimum ilość prądu, jaką pobiera się z sieci. W niektórych przypadkach wielkość rachunku za energię maleje o kilkadziesiąt procent, a w najlepszym układzie o około 90%. Ceny instalacji fotowoltaicznej mogą na początku odstraszać potencjalnych inwestorów, jednak opublikowane przez firmę www.brewa.pl rachunki klientów, u których zainstalowano panele fotowoltaiczne, mówią same za siebie – oszczędności są ogromne, a odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja gwarantuje szybki zwrot zainwestowanych środków.
Kolejną zaletą jest możliwość „magazynowania” nadwyżek energii elektrycznej w sieci, a następnie odkupienie jej na korzystnych warunkach w okresie zimowym, kiedy intensywność promieniowania słonecznego jest niska, a wydajność instalacji fotowoltaicznej maleje. Specjaliści firmy Brewa, fotowoltaiką zajmujący się od lat, w trakcie rozmów wyraźnie podkreślili – tylko dobrze policzony system fotowoltaiczny dla domu gwarantuje szybki zwrot – przewymiarowanie instalacji lub nieuwzględnienie uwarunkowań środowiskowych (ekspozycja na słońce, nachylenie dachu itp.) może podnieść ryzyko nierentowności.
Panele słoneczne – koszty instalacji
Warto zaznaczyć, że panele słoneczne to nie jedyny czynnik, który wpływa na cenę instalacji fotowoltaicznej. Wlicza się w nią dodatkowo inwerter, system mocowania, zabezpieczenia, przewody, koszt montażu oraz projektu. Nie uwzględniamy dodatkowych kosztów eksploatacyjnych – jak podaje specjalista z firmy Brewa: jakościowe panele fotowoltaiczne (cena rynkowa, a nie podejrzanie niska), dają nam gwarancję praktycznie bezawaryjnej pracy przez około 25 lat. Instalacja nie wymaga kosztownych procesów konserwacyjnych czy eksploatacyjnych. Trzeba jednak uważać na produkty produkowane przez firmy typu „no name” – pozbawione certyfikatów, a najczęściej także wytrzymałości oraz niezawodności.
Dla rachunków na poziomie 150 zł całkowita cena instalacji fotowoltaicznej zaczyna się już od 18 tysięcy złotych. Średni okres zwrotu takiej inwestycji to 7-10 lat. Przy żywotności systemu szacowanemu na ćwierć wieku, wygląda to na doskonały interes. Czy zawsze tak jest? Niekoniecznie. Jeśli płacimy bardzo niskie rachunki za prąd, zakup paneli fotowoltaicznych mija się z celem. Gdy chcemy poznać poziomy oszczędności oraz cenę zestawu fotowoltaicznego, najlepiej skierujmy się z rachunkami za prąd do profesjonalistów.