Odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej pozwoli na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Moc instalacji fotowoltaicznej należy dobrać w taki sposób aby nie była zbyt duża, ani zbyt mała. Instalacja fotowoltaiczna powinna produkować taką ilość energii, która wystarczy na zasilenie całego gospodarstwa domowego i nie pozostawi nadwyżki. Chcesz dowiedzieć się dlaczego? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.
Dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej
Od jednego z pracowników firmy Fotowoltaika APP Energy Lublin, dowiedzieliśmy się, że klienci w trakcie rozmów o zużyciu energii elektrycznej i doborze mocy instalacji fotowoltaicznej, są przekonani, że lepiej wybrać instalację o większej mocy, ponieważ mniejsza może nie pokryć ich zapotrzebowania na energię elektryczną. Stwierdzenie to, chociaż może mieć zastosowanie, jeżeli chodzi o inne sytuacje, nie sprawdza się jednak przy doborze mocy instalacji fotowoltaicznej. Można wykazać to tłumacząc sposób rozliczania się prosumentów, takich jak przykładowo gospodarstwa domowe, z energii wyprodukowanej dzięki fotowoltaice. Robią to w systemie opustów, co znaczy, że nadmiar, który nie został zużyty na bieżąco, trafia do Zakładu Energetycznego. Taka nadwyżka jest magazynowana i odbierana w stosunku zależnym od powierzchni instalacji (1:0,8 lub 1:0,7).
Dlaczego zbyt duża moc instalacji się nie opłaca?
Nadmiar energii wyprodukowanej i niewykorzystanej przez prosumenta przepadnie po roku. Dlaczego? Ponieważ nadwyżka stworzona przez fotowoltaikę w gospodarstwie domowym, nie może zostać odsprzedana. Nie reguluje tego żadne prawo. Dodatkowo produkcja wyższej mocy wiąże się z zamontowaniem dodatkowych paneli, czyli też z wyższym kosztem. Jeżeli natomiast wystąpi niedobór energii, możemy go kupić po cenach rynkowych od Zakładu Energetycznego. Podsumowując, nadmiar mocy instalacji fotowoltaicznej nie przynosi realnych korzyści finansowych.
Moc instalacji fotowoltaicznej – co należy uwzględnić?
Jeżeli większość dnia gospodarstwo domowe stoi puste, ponieważ domowników nie ma w domu, to nasze zapotrzebowanie pokryje już około 30% wyprodukowanej energii ze słońca. Z tego wynika, że reszta, czyli 70% trafia do Zakładu Energetycznego. Jednak należy pamiętać, że prosumenci odbierają 80% przechowywanej energii w sytuacji, gdy posiadają instalacje do 10 kWp. Dlatego do pokrycia całego zapotrzebowania gospodarstwa domowego, nasza fotowoltaika musi wyprodukować o około 15% więcej energii. Nie zapominajmy, że bieżącemu zużyciu podlega około 30% energii, która nie jest magazynowana, dlatego nadwyżka nie będzie wynosić 20%.
Przykład odpowiedniego doboru mocy instalacji fotowoltaicznej
Można pokazać to na pewnym przykładzie. Jeżeli roczne zużycie pewnego gospodarstwa domowego wynosi 5000 kWh, a uzyskiwana energia w ciągu 15 lat z 1 kWp instalacji fotowoltaicznej oscyluje średnio na poziomie 900 kWh, równocześnie nasze bieżące zużycie energii równałoby się 100%, to optymalna moc naszej instalacji fotowoltaicznej mogłaby wynieść 5,5 kWp. Wynik ten można uzyskać dzieląc roczne zużycie przez pozyskiwaną energię. Należy jednak uwzględnić to, że 70% energii zużywamy wieczorem i w nocy, czyli wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie wyprodukować energii ze słońca. Dlatego optimum urządzenia powinno wynosić 6,4 kWp (5,5 kWp·1,15).
Odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych również jest ważny
Powyższe obliczenia są odpowiednie tylko dla instalacji znajdującej się na południowej ekspozycji dachu. Dzięki odpowiedniemu montażowi, który uwzględnia dobry kąt pochylenia paneli (25 – 40%), efektywność będzie wynosiła 100%. Niestety nie każdy dach ma takie możliwości. Dlatego też instalację fotowoltaiczną ustawia się w różnych kierunkach: południowy wschód, południowy zachód, lub na przeciwległych połaciach: wschód – zachód, co niestety wiąże się z mniejszą produkcją energii. Nie jest to jednak powód do rezygnacji inwestycji w panele fotowoltaiczne, ponieważ dalej się ona opłaca. Wystarczy uwzględnić straty w pozyskaniu energii, spowodowane kształtem naszego dachu, podczas doboru instalacji fotowoltaicznej, odpowiednio zwiększając jej moc.