Kinkiety doskonale radzą sobie z ciemnością wszędzie tam, gdzie nie dociera główne oświetlenie. Dzięki nim, bezpiecznie poruszasz się po domu, gdy zapada zmrok i swobodnie pracujesz. Lampy ścienne pełnią też funkcję dekoracyjną. Oto 3 praktyczne wskazówki, które pomogą Ci znaleźć idealne kinkiety do różnych pomieszczeń.
Jeżeli projektant wnętrz stwierdza, że potrzebuje dodatkowego źródła światła albo chce wprowadzić do pokoju kontrastujący akcent, urozmaicić wygląd pustej ściany czy podkreślić urok ciekawego mebla, często sięga właśnie po kinkiety. O tym, jaki model/modele wybierać, decydują przede wszystkim: posiadany wystrój, funkcja danego pomieszczenia, docelowa rola lampy oraz ilość wolnego miejsca na ścianie.
Określ docelową funkcję
Zastanów się, czy w danym pokoju i miejscu kinkiet ma pełnić rolę oświetlenia głównego, dodatkowego, punktowego, dekoracyjnego czy łączyć wszystkie te funkcje. Mocno zabudowany, nieprzeźroczysty klosz generuje delikatne światło, a lampa na ścianę z odsłoniętą żarówką albo ze szklanym, transparentnym kloszem zapewnia dużo światła i skutecznie rozświetla nawet duży obszar.
Wybierz pomieszczenie
Inne kinkiety pasują do łazienek, a inne do salonów, sypialni, kuchni czy holów. Kinkiety mocowane po obu stronach lustra powinny dobrze doświetlać strefę umywalkową, ale nie zniekształcać odbicia. Lampa na ścianę w strefie wannowej powinna zapewniać subtelne, sprzyjające relaksacji światło. Z kolei do sypialni wybierz kinkiet budujący atmosferę odprężenia. Jeśli ma on służyć za lampkę nocną, powinien dawać światło umożliwiające czytanie książki bez nadwyrężania wzroku i budzenia drugiej osoby w łóżku. Kinkiety do salonu powinny nie tylko rozświetlać różne kąty, ale również dekorować wnętrze i budować pozytywny nastrój. Do pokoju dziecka warto wybrać energooszczędny kinkiet z funkcją regulacji natężenia światła, który będzie mógł pozostać włączony przez całą noc. Za to w przedpokoju i wąskich korytarzach najlepiej zamontować kinkiety płaskie, które zajmują mało miejsca.
Znajdź idealny styl
Do nowoczesnego mieszkania wybierz kinkiety o geometrycznych, dynamicznych liniach i zdecydowanych barwach. Jeżeli lubisz pałacowe lub klasyczne wzornictwo, rozglądaj się raczej za stylizowanym oświetleniem, które przypomina lampy ścienne z dawnych epok. Właścicielom loftów i modnych, industrialnych mieszkań, polecamy oświetlenie fabryczne, surowe, metalowe, z odsłoniętymi żarówkami. Do wnętrz skandynawskich idealnie pasować będą proste, jasne kinkiety z drewnianymi akcentami. Aranżacje glamour pokochają się z błyszczącymi, złotymi lub srebrnymi modelami lamp, koniecznie z elementami kryształowymi lub lustrzanymi. Z kolei w pokojach urządzonych w nurcie retro lub vintage przepięknie wyglądać będą kinkiety o klasycznych kształtach i wyrazistych kolorach.