Jeżeli drzwi są antywłamaniowe, to nie mają one jeszcze efektu antywłamaniowego. Materiał, zamek, ościeżnica i kotwiczenie drzwi muszą spełniać określone kryteria, aby mogły być uznane za odporne na włamanie zgodnie z normą przemysłową. Zarówno środki mechaniczne, jak i elektroniczne mogą być brane pod uwagę dla ochrony przed włamywaczami.
Takie drzwi zewnętrzne są wyposażone w środki mechaniczne, obejmujące ich specjalną konstrukcję. Wszelkie mechaniczne zabezpieczenia drzwi wejściowych w rzeczywistości odstraszają włamywaczy, co jest najlepszą ochroną. Im dłużej trwa otwieranie drzwi za pomocą narzędzi antywłamaniowych, tym większa jest szansa, że próba włamania zostanie zarzucona. Wszelkie drzwi antywłamaniowe mają zatem przede wszystkim za zadanie zapobiec sytuacji, w której będą po prostu łatwe do otwierania także siłą. Powinny one generować zwiększony poziom hałasu podczas próby otwarcia drzwi bez klucza.
Można by je otworzyć tylko bez klucza, dysponując specjalistyczną wiedzą i odpowiednimi narzędziami. Oczywiście, istnieją również profesjonalni włamywacze, którzy posiadają taką wiedzę i niezbędne narzędzia. Większość drzwi antywłamaniowych posiada blokadę wielopunktową ze śrubami wahadłowymi, ochronę przed wierceniem, zestaw uchwytów z pokrywą cylindra, cylinder profilowy, szkło pancerne, ciągłą listwę zamykającą. Konstrukcja takich drzwi zapobiega efektowi dźwigni, słabe punkty, takie jak ościeżnice, ościeżnice i skrzydła drzwi są zatem chronione. Nawet drzwi antywłamaniowe nie zapewniają stuprocentowego bezpieczeństwa. Ale przynajmniej stają się one nie do przejście dla zdecydowanej większość włamywaczy, którzy mają nadzieję na szybkie łupy. Podczas montowania takich drzwi wskazane jest mocowanie okuć zabezpieczających, które można odkręcić jedynie wewnątrz domu. Jest to także istotne z punktu możliwości uzyskania odszkodowania.
Z reguły im więcej siły włamywacz musi użyć, aby otworzyć drzwi, im więcej szkód one mu powodują, tym większe jest prawdopodobieństwo, że firma ubezpieczeniowa będzie musiała zapłacić za całą szkodę. Wyłącza się jednak przedmioty wartościowe i środki pieniężne, w odniesieniu do których istnieje obowiązek przechowywania w sejfie mocno zakotwiczonym.