Czy wiesz, że nawet 90% usterek, jakie są zgłaszane do serwisu zajmującego się naprawą okien, wynika z ich złego montażu?
Jeśli prace zostaną źle wykonane już na początku, bardzo szybko okaże się, że okna nie mogą funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem, a nieodpowiednie ich założenie rzutuje na zniwelowaniu ich właściwości, które zakłada producent. To zresztą właśnie dlatego ci, którzy produkują i sprzedają okna, rekomendują jednocześnie wyszkolone przez siebie podmioty, które zajmują się profesjonalnym montażem, zgodnie ze wskazaniami.
Pamiętajmy również, że okno jest nie tylko elementem estetycznym budynku czy ma wpływać na dostarczanie dziennego światła. To również czynnik, który ma ogromne znaczenie dla użytkowania wszystkich pomieszczeń. Wylicza się na przykład, że to właśnie przez nieodpowiednio zamontowane okna bądź okna słabej jakości ucieka nawet 60% generowanego wewnątrz ciepła, a do środka wnika to zimne powietrze. Skutkuje to z kolei zwiększonymi opłatami za ogrzewanie zimą, powstawanie grzybów i pleśni, które są przecież niekorzystne dla naszego zdrowia. Między innymi warto poznać taktykę fachowego montażu okien, by niemała przecież inwestycja nie skończyła się dodatkowym wydatkiem i brakiem czerpania pełnego komfortu z codziennego mieszkania.
- Przygotowanie podłoża
W pierwszym etapie ekipa montująca okna musi odpowiednio przygotować mury, w których te zostaną osadzone. Przydadzą się więc niezbędne narzędzia oraz materiały, takie jak masa wyrównująca, piana izolacyjna czy kleje. Doświadczony monter wybierze je właściwie, zgodnie z indywidualnymi parametrami budynku. Podłoże należy też sprawnie oczyścić, przecież nowe okna mają nam służyć przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Dlatego zresztą nie zaleca się realizacji montażu samodzielnie, jeśli nie ma się w tej kwestii wystarczającej wiedzy i umiejętności. Na takich pracach nie należy oszczędzać. Sprawna ekipa monterska składa się zresztą z co najmniej kilku pracowników, którzy pracują w zespole. Jedna osoba nigdy nie poradzi sobie z montażem okien na wysokim poziomie.
- Montaż okien
Montaż okien ma być przede wszystkim dobrany indywidualnie, by spełniał wszystkie wymagania tych, którzy z okien będą korzystać. Uwagę zwraca się na przykład na grubość ścian czy rodzaj muru. Do przymocowania okien wykorzystuje się kotwy, kliny oraz dyble. Dzisiaj najczęściej stosowany jest tzw. ciepły montaż, który gwarantuje pełną izolację okna i najlepsze uszczelnienie. Stawia się także na okna antywłamaniowe. Aby ich certyfikat bezpieczeństwa nie stracił ważności, montaż musi przebiegać według ściśle określonych norm.
- Zakończenie prac
Dobrą ekipę monterską rozpoznaje się nie tylko po tym, jak przeprowadza wytyczone zadania, ale również po tym, jak je kończy. Idealnie zamontowane okna będą nie tylko funkcjonować w pełnej sprawności, ale również strefa obok nich pozostanie nienaruszona. Dotyczy to zarówno części wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Montaż okien nie może przyczynić się do konieczności wykonywania dodatkowych prac remontowych, a całość ma wyglądać estetycznie. Fachowcy powinni pozostawić po sobie porządek i czyste okna, które od razu nadają się do użytkowania.