Skóra spełnia szereg istotnych funkcji dla zdrowia organizmu. Stanowi barierę przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego, bierze udział w wymianie gazowej, reguluje gospodarkę wodno-jelitową, uczestniczy w termoregulacji. Wszelkiego rodzaju zmiany skórne mogą stać się przyczyną zaburzeń homeostazy całego organizmu, dlatego jej stan regularnie powinien sprawdzać dermatolog.
Pierwsza wizyta u dermatologa
Podczas pierwszej wizyty dermatolog przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący naszego trybu życia, zdrowia czy chorób przewlekłych. Wywiad lekarski ustala także czas, w którym po raz pierwszy zaobserwowano zmiany skórne, zmiany w nich zachodzące i inne towarzyszące objawy (świąd, pieczenie). Dlatego warto przed nią zgromadzić dokumentację medyczną z ostatniego okresu, która ułatwi ocenę i diagnozę ewentualnych zmian skórnych. Lekarz dermatolog będzie mógł stwierdzić, czy dolegliwość nie jest objawem innych chorób wewnętrznych.
Dodatkowe badania dermatologiczne
Jeśli przyczyna chorób dermatologicznych nie jest jednoznaczna, dobry dermatolog może zalecić wykonanie dodatkowych badań. Decyzję o nich podejmuje zwykle przy wolno gojących się zmianach, które nie reagują na leczenie. Badania wskazane są także przy podejrzeniu hormonalnego podłoża choroby. Najczęściej diagnozuje się niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników czy niedobory pokarmowe. Do wykonania badań dermatologicznych mogą skłonić także:
- Pękanie, łuszczenie skóry,
- Suchość, zaczerwienienie, swędzenie, podrażnienie,
- Nadmierne wydzielanie sebum i przetłuszczanie skóry,
- Zmiany skórne: cysty, wypryski, krosty, zaskórniki.
Zmianom mogą towarzyszyć dodatkowo objawy takie jak:
- Nadmierne owłosienie w nietypowych miejscach ciała,
- Apatia, brak siły, senność,
- Nieuzasadniony wzrost masy ciała,
- Zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Czym jest dermatoskopia?
Dermatoskopia to badanie znamion barwnikowych już znajdujących się na skórze. Niektóre z nich mogą być groźne dla naszego zdrowia, ponieważ z narośli czy pieprzyka może rozwinąć się czerniak złośliwy – niebezpieczny nowotwór skóry. Badanie polega na oglądaniu i ocenie znamion pod powiększeniem. W tym celu stosuje się lupę ze źródłem światła, lub specjalną kamerę. Dzięki temu dobry dermatolog jest w stanie ocenić, czy dana narośl jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Ocenie podlega jej kształt, barwa, a także regularność brzegów.
Kiedy warto wybrać się na do dermatologa?
Im wcześniej zasięgniemy porady lekarza specjalisty, który postawi diagnozę, tym większe szanse na szybkie wyleczenie zmian skórnych. Dlatego na badanie dermatologiczne należy wybrać się jak najwcześniej, już przy pierwszych objawach. Warto pamiętać, że nieleczone zmiany dermatologiczne mogą przyczyniać się do powstawania trudnych do wygojenia blizn. Problemu nie należy lekceważyć. Ponadto, niekiedy zmiany świadczą o ciężkiej chorobie wewnętrznej, z którą zmaga się organizm.