Grzejniki łazienkowe pełnią w naszych domach bardzo istotną funkcję. Obecnie, dzięki rozwijającej się technologii, jest to nie tylko funkcja grzewcza, ale coraz częściej również ozdobna. Wybierając nowe grzejniki w szerokiej ofercie producentów warto zwrócić uwagę nie tylko jednak na aspekty estetyczne. Grzejnik z definicji powinien grzać, ważna jest zatem moc grzewcza nowego nabytku.
Temperatura w łazience.
Ze względu na sporą wilgotność jak i na nasz komfort, w łazience powinna panować temperatura wyższa niż w pozostałych częściach mieszkania. Dla części mieszkalnych przyjmuje się za normę temperaturę wynoszącą 20 stopni Celsjusza. W przypadku łazienek normą jest temperatura wyższa o około 4 stopnie Celsjusza. Aby ją zapewnić w łazienkach montuje się specjalne grzejniki łazienkowe. Przy ich wyborze ważne jest dobranie grzejnika o odpowiedniej mocy grzewczej. Zbyt słaby grzejnik nie będzie w stanie odpowiednio dogrzać tego wilgotnego pomieszczenia.
Kształty grzejników łazienkowych.
Klasyczne grzejniki łazienkowe wyglądem przypominają drabinkę, stąd często nazywa się je również grzejnikami drabinkowymi. Przeważnie zbudowane są z dwóch kolektorów pionowych połączonych szeregiem poziomych rurek. Wykonane są zazwyczaj ze stali, dużo rzadziej do ich konstrukcji wykorzystuje się miedź. W procesie produkcji grzejnika niezwykle istotne jest zadbanie o zabezpieczenia antykorozyjne. Stalowe grzejniki poddaje się piaskowaniu i fosforowaniu, a następnie starannie pokrywa warstwą lakieru podkładowego. Do jego nakładania wykorzystuje się metodę kataforezy. W kolejnym procesie grzejnik jest pokrywany warstwą lakieru tworzącą jednolicie gładką i odporną na wilgoć powierzchnię. W trakcie nakładania kolejnych warstw zabezpieczających grzejnik przed korozją szczególną uwagę przykłada się do starannego pokrycia wszelkich spoin łączących poszczególne elementy grzejnika. Obecnie coraz częściej spotykane są również ozdobne grzejniki łazienkowe. Dostępne technologie pozwalają produkować grzejniki o fantazyjnych kształtach całkowicie odmiennych od klasycznych drabinek, do których każdy już przywykł. Obecnie firmy oferują szeroki wachlarz ofert dotyczących tego typu produktów. Możemy je oglądać i kupować w różnego rodzaju sklepach, nawet tych internetowych. Przykładem jednego z nich jest Terma-Tech, który na swojej stronie internetowej sklep.terma-tech.pl/grzejniki-lazienkowe prezentuje ogromny wybór grzejników łazienkowych. Takie ozdobne grzejniki potrafią być cieszącym oko urozmaiceniem.
Moc grzewcza grzejnika łazienkowego.
Instalując grzejniki w łazience nowo budowanego domu najwygodniej jest skorzystać z parametrów określonych w projekcie. Inną metodą jest wykorzystanie obliczeń strat ciepła, które również powinno znaleźć się w projekcie. Dużą wiedzę na temat niezbędnej mocy grzejników posiadają również pracownicy salonów renomowanych producentów. Często wystarczy im wiedza o wielkości konkretnego pomieszczenia, by móc wstępnie oszacować niezbędną moc potrzebnego grzejnika. W przypadku wymiany grzejników w remontowanym mieszkanie przeważnie nie mamy dostępu do projektu czy specyfikacji technicznej całego budynku. Przy wyborze grzejnika stosuje się wówczas standardowy przelicznik zakładający 100-130 W na każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni. Grzejniki łazienkowe często wykorzystuje się jako suszarki. W przypadku suszenia na przykład ręczników może ulec zakłóceniu cyrkulacja powietrza oraz proces oddawania ciepła przez grzejnik. Dobrą metodą jest założenie o 20-25% większej mocy. Zapewni to odpowiedni zapas mocy nawet podczas suszenia sporego ręcznika.
Instalowanie grzejników.
Grzejniki łazienkowe podobnie jak inne grzejnik w domu mocuje się na ścianach za pomocą specjalistycznych uchwytów. W zależności od wybranego modelu oraz wielkości grzejnika mogą to być dwa lub nawet cztery punkty. Ważne jest by po podłączeniu grzejnika i napełnieniu go wodą nie opróżniać go bez wyraźnej przyczyny. Przyczyną taką może być na przykład nieszczelność lub inna awaria. W innych wypadkach należy unikać wymiany płynu w instalacji centralnego ogrzewania. Nowa woda będzie znacznie bardziej natleniona, a to niestety przyspiesza korozję wnętrza grzejnika. Nowoczesne konstrukcje umożliwiają wygodne spuszczanie wody z naprawianego grzejnika a później ponowne go napełnienie. Również w przypadku wymiany grzejnika na całkiem nowy.