W oknach stosuje się szyby zwykłe ze szkła typu float, które są idealnie przezroczyste i wytrzymałe lub specjalne szyby okienne. Na rynku dostępne są szyby ciepłochronne, absorpcyjne, refleksyjne i dźwiękochłonne.
Szyba wydaje się tak oczywistym elementem okna, że często nie zwracamy na nią uwagi. To błąd, gdyż szyba szybie nierówna, a rodzaj szkła i pakietu szybowego mają istotny wpływ na właściwości okna i jego klasę.
Jakie szyby do okien wybrać?
Szyby do okien i to jakie z nich wybierzemy wiąże się z podstawowymi parametrami okna takimi jak izolacyjność cieplna i akustyczna. Rodzaj zastosowanej szyby ma także wpływ na bezpieczeństwo (np. ochronę przed włamaniem) i na ilość wpadającego do pomieszczenia światła. Poziom doświetlenia zależny jest od wielkości, ogólnej konstrukcji, sposobu montażu i ewentualnego podziału na kwatery okna, które wybierzemy. Sama powierzchnia szyby może stanowić od 25 do 95% całkowitej powierzchni okna, co przekłada się na stopień doświetlenia pomieszczenia. Zastanawiając się nad tym, jaką szybę wybrać, należy także zwrócić uwagę na współczynnik ciepła. Mówiąc najprościej – im ten współczynnik jest niższy, tym lepiej szyba chroni przed utratą ciepła i zapewnia lepszą izolację termiczną. Izolacyjność cieplna i akustyczna zależna jest z kolei od liczby szyb i komór.
Szyby do okien mogą stanowić nie tylko ochronę przed utratą ciepła, lecz także przed włamaniem i kradzieżą. W bezpieczne szyby antywłamaniowe warto zainwestować wówczas, gdy istnieje ryzyko stłuczenia szyby, a w zasięgu odłamków szkła mogą znaleźć się osoby postronne. Szyby antywłamaniowe sprawdzą się przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej takich jak szkoły, przedszkola, żłobki i szpitale. Antywłamaniowe szyby do okien charakteryzują się na tyle wytrzymałą konstrukcją, że w zależności od grubości i klasy odporności na włamanie z powodzeniem mogą zastąpić rolety, okiennice czy kraty w oknach.
Inny rodzaj szyb do okien sprawdzi się w biurach i lokalach związanych z działalnością usługową. Tutaj polecane są szyby pochłaniające promienie słoneczne, co zapewni optymalny poziom doświetlenia przy jednoczesnym zachowaniu przyjemnej temperatury. Dobrym rozwiązaniem są refleksyjne szyby do okien, które latem chronią przed nagrzaniem, a zimą ograniczają uciekanie ciepła na zewnątrz.
Na rynku dostępne są szyby ciepłochronne, które odbijają do wnętrza domu promieniowanie cieplne grzejników, żarówek etc, szyby absorpcyjne, które pochłaniają część światła słonecznego i chronią pomieszczenie przed przegrzaniem i szyby refleksyjne. Te ostatnie również pochłaniają część promieniowania, jednak działają na nieco innej zasadzie – niczym lustro odbijają część promieniowania, co utrudnia osobom postronnym zaobserwowanie tego, co dzieje się w domu lub mieszkaniu.
Zastanawiając się nad tym, jak wybrać szyby do okien, musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę pomieszczenie, w którym zostaną zamontowane. Istotne jest także ich przeznaczenie, gdyż inne szyby do okien sprawdzą się w budynku mieszkalnym, a inne w budynku przemysłowym. Ważnym czynnikiem są także nasze potrzeby, wymagania i możliwości finansowe.