Niezależnie od tego, czy to stół do jadalni, salonu czy kuchni, jego zakup powinien zostać dobrze przemyślany. Największym dylematem okazuje się zazwyczaj wybór kształtu blatu i rozmiar, jak również to, czy powinien posiadać rozkładany blat. Sprawdźcie, do jakich wnętrz pasuje rozkładany okrągły stół, a gdzie lepszy będzie jednak ten prostokątny.
Stół rozkładany czy nie?
Stoły rozkładane to świetna alternatywa dla wszystkich tych osób, które muszą oszczędnie dysponować posiadaną przestrzenią. Jeżeli zatem nasz metraż trudno uznać za imponujący, warto wybrać rozwiązanie, które da nam dwa (a może nawet trzy) warianty wielkości blatu. Na co dzień nie będziemy niepotrzebnie zagracać wnętrza zbyt dużym meblem, w razie potrzeby w szybki i łatwy sposób dostosujemy go jednak do aktualnych potrzeb. Jest tutaj jednak kilka haczyków, o których warto pamiętać…
Stół do jadalni lub salonu – pamiętaj o właściwych proporcjach
Jednym z kluczowych kryteriów, którymi należy kierować się kupując zarówno nierozkładany, jak i rozkładany stół do jadalni, jest oczywiście metraż pomieszczenia, w którym znajdzie się ten mebel. Jeżeli zależy nam na stworzeniu harmonijnego wystroju wnętrza, nie możemy zapominać o zachowaniu odpowiednich proporcji – zarówno pomiędzy metrażem pokoju a wielkością znajdującego się w nim umeblowania, jak i pomiędzy poszczególnymi meblami. Zwłaszcza w przypadku większych mebli (jak np. sofa czy stół właśnie) o zasadzie właściwych proporcji należy bezwzględnie pamiętać – mebel nie powinien zdominować całości wystroju.
Stół rozkładany do jadalni – co warto wiedzieć przed zakupem?
Przed zakupem warto ustalić miejsce, w którym ustawiony zostanie nasz stół. Pozwoli nam to precyzyjniej oszacować jego maksymalne wymiary. Pamiętajmy o zachowaniu wystarczającej odległości zarówno od ścian, jak i sąsiadujących ze stołem mebli, która pozwoli nam na swobodne odsuwanie krzeseł (najlepiej, aby była ona nie mniejsza niż 90 cm). Nie musimy chyba przypominać, że przy pomiarach należy uwzględnić zarówno wielkość blatu złożonego, jak i rozłożonego?
Zastanówmy się też, co zrobimy z dodatkowymi krzesłami, gdy stół będzie akurat złożony. Może uda się wkomponować je w wystrój pozostałych pomieszczeń? Dobrym pomysłem okazują się również łatwe do przechowywania krzesła składane i taborety. Jeżeli jednak zdecydujemy się na elegancki stół do jadalni i towarzyszące mu krzesła, takie rozwiązanie niezbyt dobrze skomponuje się z tą stylistyką. Przy planowaniu miejsca dla stołu warto także uwzględnić oświetlenie. Lampa wisząca nad stołem nie jest co prawda absolutną koniecznością, ale jeśli chcielibyśmy takową posiadać, postarajmy się wybrać miejsce dla stołu w taki sposób, aby nie wymagało to konieczności przeróbki instalacji elektrycznej.
Stoły nowoczesne rozkładane – jak dobrze dobrać kształt blatu?
Jedną z głównych kwestii, którą należy tutaj uwzględnić, jest ilość osób, przez które stół ma być użytkowany. Stoły okrągłe nie są raczej zalecane w sytuacjach, gdy korzystać ma z nich więcej niż 6 osób. Dlaczego? Aby komfortowo spożywać posiłek, każda z siedzących przy stole osób powinna mieć do własnej dyspozycji przestrzeń przynajmniej 60-75 cm. Okrągły stół dla więcej niż 6 osób musiałby zatem posiadać bardzo dużą średnicę, a to mogłoby już być sporym utrudnieniem nie tylko przy sięganiu do znajdujących się na środku stołu półmisków, ale i w trakcie rozmowy. Lubicie przekrzykiwać się w trakcie posiłku lub spotkania w gronie przyjaciół? No właśnie…
Ważne jest także to, czy stół zamierzacie ustawić przy ścianie czy raczej nieco bliżej środka pomieszczenia. Stoły okrągłe są zdecydowanie mniej ustawne, jeśli zatem kiedyś zajdzie potrzeba wygospodarowania dodatkowej powierzchni i przyjdzie nam do głowy przysunięcie stołu do ściany, to niestety w przypadku okrągłego blatu może to niewiele zmienić. I nie dajcie się do końca oszukać mitowi, że do stołu okrągłego można łatwiej dostawić dodatkowe krzesła. Teoretycznie to prawda, w praktyce jednak musimy mieć na uwadze komfort spożywania posiłków, a jeśli do stołu dostawimy zbyt dużo krzeseł, to nawet okrągły stół nie uchroni nas przed irytującym trącaniem się łokciami.
Rozkładany okrągły stół – gdzie sprawdzi się najlepiej?
Standardowo przyjmuje się, że okrągły stół to rozwiązanie dobre w przypadku małych i/lub kwadratowych wnętrz. Jeżeli nasz salon lub jadalnia są raczej długie i wąskie, wtedy lepiej pozostać przy prostokątnym kształcie blatu, który nie zaburzy proporcji takiego wnętrza. Stół okrągły jest jednak zdecydowanie łatwiejszy do oświetlenia. Jedna lampa wisząca nad centralną częścią blatu w zupełności tutaj wystarczy, podczas gdy w przypadku prostokątnych (zwłaszcza tych dłuższych) takie rozwiązanie to zdecydowanie za mało.
Okrągły blat to z kolei warta rozważenia alternatywa w domach, w których mieszkają małe dzieci. Nie ma się jednak co oszukiwać – przy ruchliwym dwulatku nawet zaokrąglone krawędzie cudów nie zdziałają, oczy dookoła głowy nadal trzeba będzie mieć. Zawsze to jednak mniejsze ryzyko niż kolizja z ostrym kantem stołu prostokątnego lub kwadratowego. Uważajcie również na okrągły stół, jeżeli macie zamiar wykorzystywać go także w charakterze miejsca do pracy z laptopem. W tym przypadku prostokątny blat na ogół okazuje się bardziej trafionym pomysłem.