Termin „Rekuperacja” dotyczy także pieców z dwiema komorami spalania i z płaszczem wodnym. Jednym słowem w ich przypadku każdy klocek sezonowanego drewna daje te 40% energii cieplnej więcej i to tylko dlatego, że w drugiej komorze spalania dopalane są gazy powstałe podczas spalania w tej pierwszej głównej komorze. Podobnie jest też jeśli chodzi o samo spalanie brykietów, a nawet pelletu. Dlatego taki nowoczesny piec to cała masa korzyści dla osoby, która go posiada. Chyba taniej wyjdzie jedynie instalacja sporej turbiny wiatrowej i ogrzewanie się prądem pochodzącym bezpośrednio z wiatru, ale niewielu wybiera tę opcję, bo większość ludzi doskonale wie, że wiatru nie ma cały czas. W tym tkwi pewnego rodzaju prawda, choć nowoczesne turbiny wiatrowe nie potrzebują porywistego wiatru po to by uzyskiwać tę akuratną wydajność.
Rekuperacja i ogrzewanie hal przemysłowych
W przypadku dość wielu hal przemysłowych, w których to trwa produkcja, w której uczestniczą typowi pracownicy ogrzewanie w sezonie zimowym to także bardzo ważna sprawa. Ogrzewanie takowe to także kwestie powiązane bezpośrednio z rekuperacją, czyli wielkie piece grzewcze z płaszczem wodnym posiadające dwie komory spalania. Ten typ ogrzewania jest i bardziej wydajnym i bardziej przyjaznym dla środowiska naturalnego. Przedsiębiorców rzecz jasna najbardziej zadowala to, że dokładnie za pomocą tego samego opału będą ogrzewać halę dłużej i w tym tkwi dla nich ten kluczowy plus, bo chcą utrzymać wydatki za ogrzewanie na obecnym poziomie lub nawet je zmniejszyć i przy okazji wytwarzać tę samą liczbę towarów taniej. Komfort pracowniczy w tym przypadku odgrywa istotną rolę, bo gdy pracownikom robi się zimniej to nie pracują aż tak wydajnie. Dlatego właśnie rekuperacja w przemyśle jest tak ważną, a opałem dla hal są choćby odpady powstające choćby podczas produkcji mebli wykonywanych z płyty meblowej.
Czy rekuperacja pozostanie istotną jeśli chodzi o ogrzewanie?
Rekuperacja w przypadku ogrzewania domów osób prywatnych i hal przemysłowych oznacza lepszą produkcję ciepła dokładnie z tej samej ilości opału, którym może być pellet lub jakiś tam brykiet. Kluczowe znaczenie ma też i to, że ludzie będą dążyć do tego by rekuperacja w tym konkretnym przypadku była lepszą z roku na rok, czyli z roku na rok wydajność takich systemów może wzrosnąć o około jeden procent, ale po dziesięciu latach może być to dziesięć lub nawet dwanaście procent. Dlatego też w tym przypadku postęp trwa i będzie trwał jeszcze przez lata, bo jeszcze przez wiele lat będziemy ogrzewać się za pomocą drewna.
Źródło: https://www.wojwent.com