Budujesz dom i chciałbyś mieć w pełni sprawną, funkcjonalną i dobrze działającą wentylację bez strat ciepła? A może zacząłeś remontować stary dom, w którym wentylacja jest mało wydajna lub jej po prostu nie ma? Rekuperacja jest tym, czego szukasz i z czego będziesz w pełni zadowolony.
Czym jest rekuperacja
Rekuperacja to nowoczesny sposób na pozbywanie się zanieczyszczonego dwutlenkiem węgla, wilgotnego i brudnego powietrza, któremu towarzyszy równocześnie nawiewanie świeżego i przefiltrowanego. Dzięki temu mamy w mieszkaniu czyste, pozbawione zanieczyszczeń, kurzu, a nawet insektów powietrze. W okresach grzewczych nie ma strat ciepła z tytułu posiadania tej wentylacji, ponieważ powietrze zaciągane jest automatycznie ocieplane powietrzem uchodzącym. Podczas tej czynności nie dochodzi do mieszania się strumieni powietrza, bo przemieszczają się odrębnymi kanałami. Prowadzi to w konsekwencji do odzysku ciepła.
Rekuperacja, a wentylacja tradycyjna
Wentylacja tradycyjna, czyli grawitacyjna oparta jest na ruchu powietrza w jednym kierunku. Działa dzięki otworom wentylacyjnym w kominach, rozmieszczonych w naszych pomieszczeniach i poprzez nie, zużyte powietrze uchodzi z domu. Dawka świeżego dostarczana jest przez uchylane lub rozszczelniane okna, a także wszelkie nieszczelności domów. Napływane powietrze w zimie jest jednak chłodniejsze i musi być ogrzane, co generuje koszty. Dodatkowo jakość powietrza w ostatnich latach zdecydowanie pogorszyła się. Otwieranie okien, kiedy jest smog lub gdy opodal opalane są domy opałem niewiadomego pochodzenia, nie przynosi nam nic dobrego. Z pomocą przychodzi wentylacja mechaniczna, zwana rekuperacją. Tu nie otwieramy okien, rekuperator za nas wykona pracę i dostarczy czyste powietrze poprzez siatkę kanałów wentylacyjnych wykonanych podczas montażu. To w pełni przyjazny, bezpieczny sposób na cieszenie się czystym powietrzem.
Korzyści z posiadania rekuperacji
Nowoczesny sposób wentylacji mechanicznej to wiele zalet. Podsumowując nie sposób pominąć takich mocnych punktów jak:
– czyste wolne od zanieczyszczeń i kurzu powietrze w domu
– równomierne rozprowadzenie po całej kubaturze
– możliwość sterowania ilością napływającego powietrza
– ograniczenie hałasu powodowanego otwartymi oknami
– zmniejszenie ilości kurzu, co jest istotne zwłaszcza dla alergików
– szybkie pozbywanie się zapachów z kuchni
– zwiększenie standardu budynku
– oszczędność energii
Jeśli mamy w planie budowę nowego energooszczędnego i pasywnego domu, powinniśmy już na etapie projektowania pomyśleć o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.