Rekuperacja jest coraz częściej stosowana nie tylko w dużych obiektach ale także w domach jednorodzinnych. Jest to mechaniczny system wentylacji zapewniający dostęp do świeżego powietrza i jednocześnie zapobiegający wychładzaniu się obiektu, co często jest problemem w budynkach ww okresie zimowym.
Jak to działa?
System rekuperacji polega na odzysku ciepła z zanieczyszczonego powietrza z wewnątrz budynku i wykorzystaniu tego właśnie ciepła do ogrzania czystego powietrza pobieranego z zewnątrz. Przy wentylacji grawitacyjnej często w pomieszczaniach jest zbyt wysoki poziom CO2 , co może powodować złe samopoczucie i bóle głowy. Dzięki wentylacji mechanicznej wentylacji zapewniamy świeże powietrze filtrowane, zatem bez kurzu, pyłków i nadmiaru wilgoci, zatem komfort użytkowników znacznie się poprawia. Jednocześnie przy stałym dopływie czystego powietrza nie występują znaczne spadki temperatury, jak to ma miejsce przy wietrzeniu poprzez otwieranie okien, zwłaszcza w okresie zimowym.
Korzyści
Zastosowanie systemu rekuperacji niesie za sobą też wiele innych korzyści. Dzięki odzyskowi ciepła można zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o kilkadziesiąt procent w okresach o niższej temperaturze. Dodatkowo dzięki filtrom w samym rekuperatorze mamy gwarancję wysokiej jakości powietrza, co korzystnie wpłynie na zdrowie domowników. Brak konieczności otwierania okien pomoże uniknąć komarów, much czy nawet pająków w domu, co z kolei znacznie poprawi komfort psychiczny użytkowników.
Inne możliwości
System rekuperacji sam w sobie jest bardzo efektywny i przydatny zwłaszcza zimną, gdzie ważne są straty ciepła. A co z cieplejszymi porami roku i ochroną przed przegrzewaniem budynku? Jest możliwość podłączenia wentylacji mechanicznej do gruntowego wymiennika ciepła. Jest to sieć rurek w ziemi, gdzie temperatura jest w miarę stała. Gdy temperatury na zewnątrz stają się nieprzyjemnie wysokie powietrze z zewnątrz najpierw przejdzie przez system rurek i zostanie wstępnie ochłodzone (zimą wstępnie ogrzane). Dopiero później powietrze trafia do rekuperatora i do pomieszczeń. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa wydajność całego systemu.
Od czego zacząć?
Ważne przy wyborze rekuperatora jest procent odzysku ciepła, czyli wydajność całego systemu. Im wyższy, tym bardziej na tym skorzystamy, najlepiej powyżej 90 %. Jednak należy dobrać rekuperator o odpowiedniej mocy, dostosowany do konkretnego obiektu. W tym celu najlepiej skonsultować swój wybór ze specjalistą od rekuperacji. Montaż tego systemu jest możliwy w każdym obiekcie. Najłatwiej jednak będzie zaplanować rodzaj wentylacji i jej umiejscowienie jeszcze przed rozpoczęciem budowy, na etapie projektowania. Pozwoli to obniżyć koszty inwestycji, zmniejszy ryzyko kolizji z innymi instalacjami w budynku oraz pozwoli zoptymalizować trasę prowadzenia instalacji.