Promienniki podczerwieni to świetny sposób na ogrzanie domowych wnętrz. Sprawdzą się jako system dodatkowy lub główny, o ile woda jest podgrzewana z innego źródła. W przypadku tego rozwiązania wykorzystywane jest bowiem zjawisko promieniowania podczerwonego, a nie konwekcji, co oznacza sporo korzyści dla domowników, a także ogrzewanego budynku. Dlaczego warto postawić na promienniki podczerwieni? Czy elektryczne ogrzewanie tego rodzaju może być energooszczędne?
Jak działa promiennik podczerwieni
W promienniku podczerwieni emitowane fale promieniowania podczerwonego zostają pochłonięte przez wszystkie elementy wyposażenia oraz ściany budynku, następnie zamienione na ciepło i oddanej w tej postaci. Dzięki temu ciepło niejako wydzielają ściany, podłoga, a nawet domownicy!
Ten system sprawia, że nie dochodzi do cyrkulacji powietrza, która wiąże się z unoszeniem nagrzanego powietrza, a następnie jego opadaniem na niższe poziomy. Promienniki podczerwieni gwarantują równomierne ogrzewanie wnętrza i taką samą temperaturę odczuwaną we wnętrzach niezależnie od tego, czy jest to podłoga, czy sufit.
Ogrzewanie zdrowe i bezpieczne dla domowników
Ogrzewanie promiennikami podczerwieni, które można znaleźć w ofercie https://econovli.pl/, to gwarancja komfortu termicznego uzyskiwanego w sposób naturalny i bezpieczny dla człowieka. Promieniowanie podczerwonego jest bowiem wykorzystywane nawet w medycynie i korzystnie oddziałuje na organizm ludzki.
Zaś brak cyrkulacji powietrza oznacza wyeliminowane unoszenie się kurzu i roztoczy. Tę zaletę docenią alergicy, astmatycy oraz osoby zmagające się ze schorzeniami reumatologicznymi. Ponadto w przypadku promienników podczerwieni nie dochodzi do przegrzewania pomieszczeń i przypiekania kurzu na grzejnikach, dzięki czemu sprzątanie staje się mniej uciążliwe.
Na takich systemach grzewczych zyskują i domownicy, i budynek. Można liczyć na mniejszy poziom wilgotności, więc i zminimalizowane ryzyko rozwoju pleśni oraz grzybów. Nadmierna wilgoć nie pozostaje bez negatywnego wpływu zarówno na organizm ludzki, jak i trwałość konstrukcji poszczególnych obiektów, mimo że niekorzystne działanie da się odczuć często dopiero po wielu latach.
Oszczędności
Oszczędności to kwestia, która mocno interesuje nas, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Promienniki podczerwieni do pracy wykorzystują energię elektryczną, ale wciąż uznawane są za systemy energooszczędne. Dlaczego? Ponieważ pobór energii następuje tylko do momentu uzyskania pożądanej temperatury, po czym jest ona utrzymywana przez długi czas za sprawą oddawanego ciepła.
Oszczędności wiążą się także z faktem, że w pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób temperatura odczuwalna jest wyższa niż faktyczna, dlatego można ją ustawić nawet o 2-3 stopnie niższą niż w przypadku korzystania z typowych grzejników naściennych.
W Polsce sezon grzewczy trwa przeciętnie pół roku, dlatego nie da się zrezygnować z ogrzewania, a rosnące koszty mediów skłaniają do szukania najkorzystniejszych rozwiązań. Promienniki podczerwieni zdecydowanie do nich należą.