Rekuperacja jest nowoczesnym sposobem na mechaniczną wentylację domu, połączoną z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja oparta na ciągu, czyli zasysaniu powietrza przez kominy, ma wiele wad. Przede wszystkim nie usuwa wilgoci z pomieszczeń i jednocześnie wychładza dom. Zasadą działania rekuperacji jest ruch powietrza zainspirowany przez maszynę zwaną rekuperatorem. Urządzenie to kontroluje ruch powietrza usuwanego i nawiewanego, przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła.
Rekuperacja – jak działa?
W zainstalowanym urządzeniu sercem jest rekuperator. To tutaj transportuje się powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Jeden kierunek to z zewnątrz do środka domu – wtedy powietrze jest chłodne i czyste, a drugi to ze środka domu – tym razem jest to powietrze ciepłe ale z zanieczyszczeniami. Powietrze zanieczyszczone alergenami i dwutlenkiem węgla, ciepłe i wilgotne wciągane jest przez kratki w suficie i ścianach zwane anemostatami. Oba strumienie powietrza spotykają się w wymienniku powietrza, lecz nie mieszają się ze sobą, bo każdy płynie odrębnym kanałem. Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła czyli rekuperator, zostawiając z nim swoje ciepło. Zimne i czyste powietrze z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną przewody wentylacyjne o różnym przekroju, przez co odnowione ale ciepłe powietrze może dotrzeć do każdego miejsca w domu.
Rekuperacja sposobem na oczyszczenie atmosfery
Rekuperator nie tylko ogrzewa powietrze które napływa do domu, ale również pozbawia go wszelkich złych dla zdrowia składników, a więc alergenów, zanieczyszczeń i pyłów. Jest pewną alternatywą dla otwartych okien, albowiem nie trzeba już obawiać się smogu lub sąsiadów, którzy palą w swoich piecach paliwem wątpliwej jakości.
Wentylacja grawitacyjna a rekuperacja
Wentylowanie grawitacyjne co prawda nie potrzebuje żadnego urządzenie, opiera się tylko na systemie kominów. Na dodatek działa wtedy, gdy w oknach czy innych wywietrznikach są szczeliny, przez które przedostaje się powietrze z zewnątrz. Jednocześnie wyciąga z domu ogrzane powietrze, w żaden sposób już z niego nie korzystając. Rekuperacja natomiast korzysta z ciepła wydalanego, przez co oszczędności kosztów potrzebnych do ogrzania nowego powietrza sięgają aż 30 procent. W skali jednego sezonu jest to naprawdę sporo.
Wentylacja grawitacyjna nie filtruje ani wydalanego powietrza ani też tego które napływa do wnętrza domu. Kiedy otworzy się okno, chłodne powietrze razem z wszelkimi zanieczyszczeniami wpada bezpośrednio do wnętrza. Rekuperacja całkowicie znosi ten problem. Dodatkowo nawet nie jest wtedy wskazane otwieranie okien, żeby nie narażać się na dodatkowe straty ciepła.
Rekuperacja przyszłością nowoczesnego budownictwa
Od pewnego czasu budownictwo jednorodzinne jest energooszczędne. Powstają też domy pasywne. W takich wypadkach całkowicie eliminuje się tak zwane mostki cieplne. W takich przypadkach rekuperacja jest po prostu koniecznością.
Więcej o rekuperatorach dowiedzieć się można ze strony https://www.wojwent.com/rekuperacja/