Chociaż najbardziej popularne okna to te PCV, to jednak do dyspozycji mamy znacznie więcej typów konstrukcji. Poszukujący okien solidnych, trwałych oraz estetycznych powinni zwrócić szczególną uwagę na okna drewniano-aluminiowe. To idealne połączenie materiałów, które zapewniają najlepsze parametry!
Okna plastikowe są tanie i szczelne, ale za to nie można ich naprawiać, gdy dojdzie do uszkodzenia materiału. Co więcej, mogą przyczyniać się do zbierania się pary wodnej na szybach oraz nadmiernego zawilgocenia pomieszczeń. Nie mają także maksymalnych parametrów termicznych, dlatego nie sprawdzają się w budownictwie pasywnym oraz energooszczędnym.
Okna PCV
Ciekawą alternatywą dla okien plastikowych, czyli wykonanych z PCV są okna drewniano-aluminiowe, które obecnie zyskują na popularności. Oczywiście, musimy liczyć się wtedy z dodatkowymi kosztami, ponieważ okno wykonane z drewna i aluminium będzie kosztowało więcej, ale za to otrzymujemy produkt o znacznie lepszych parametrach technicznych. Przede wszystkim okna drewniano-aluminiowe mogą mieć znacznie większe rozmiary niż okna PCV – doskonale nadają się do większych przeszkleń, także jako okna balkonowe. Dzięki temu mogą być również używane przy pasywnym ogrzewaniu pomieszczeń, wpuszczając do pomieszczenia ciepło wraz z promieniami słonecznymi – to zasługa specjalnych pakietów szyb.
Konstrukcja okien drewniano-aluminiowych wspomaga również ich termoizolację – mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, dlatego mogą być używane tam, gdzie liczy się maksymalne ciepło. Nie możemy zapominać też o kwestiach praktycznych – okna drewniano-aluminiowe mają warstwę aluminium z zewnątrz, które zabezpiecza przed działaniem szkodliwych czynników pogodowych. Dzięki temu nie wymagają one regularnej konserwacji jak okna wykonane tylko z drewna – to powoduje, że są bardziej trwałe i wytrzymałe. Aktualne oferty okien drewniano-aluminiowych można znaleźć już teraz on-line – producenci mają w asortymentach pełną gamę różnych produktów przeznaczonych do budownictwa tradycyjnego i niskoenergetycznego.