Dom bliźniak to poniekąd rozwiązanie pośrednie pomiędzy domem wolnostojącym a tym w zabudowie szeregowej. Choć wiele osób pozostaje sceptycznych wobec tego akurat architektonicznego rozwiązania, to bliźniaki mają też swoich zagorzałych zwolenników, którzy cenią sobie ich unikatowe cechy. O tym, co wyróżnia te wyjątkowe budynki, piszemy w poniższym artykule.
Dom typu bliźniak to tak naprawdę dwa domy z oddzielnymi wejściami, połączone ze sobą jedną wspólną ścianą. Jest ona usytuowana na osi, wzdłuż której przebiega jednocześnie granica działki. Można jednak spotkać też bliźniaki otoczone wspólnym ogrodem, bez podziałów. Z pewnego punktu widzenia znacznie lepiej się one prezentują, ale wymagają też dość niezłego porozumienia pomiędzy sąsiadami (którymi często w takiej sytuacji są członkowie tej samej rodziny).
Razem, a jednak osobno
Wspomniana wspólna ściana, stanowiąca zasadniczy wyróżnik domów bliźniaków, coraz częściej wspólna jest tylko umownie, a każda część budynku ma swoją własną ścianę. Między nimi zaś pozostaje kilka centymetrów przestrzeni wypełnionej np. wełną mineralną. Pozwala to lepiej odizolować od siebie domy należące do dwóch różnych właścicieli, zapewniając ich mieszkańcom wyższy poziom intymności.
Podobieństwa i różnice
Domy bliźniaki zazwyczaj są symetryczne, różnią się niekiedy tylko wewnętrznym rozkładem pomieszczeń. 100% symetrii mogłoby bowiem skutkować tym, że jeśli jeden sąsiad ma salon wychodzący na południe, to u drugiego oznaczałoby to wychodzenie głównego pomieszczenia na ciemniejszą i chłodniejszą stronę północną.
– Najlepsze projekty bliźniaków zakładają możliwie funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni, w której nie ma miejsca na takie niedogodności – zapewnia ekspert z przedsiębiorstwa budowlanego Eko Dom.
Wymierne oszczędności
Zdarza się również, że każda z dwóch części bliźniaka całkowicie różni się od tej drugiej, a wspólna ściana ma na celu przede wszystkim redukcję kosztów ogrzewania – bliźniacza połowa odgrywa w końcu rolę całkiem niezłego bufora izolującego. Osoby, które decydują się na zamieszkanie w bliźniaku, często biorą też pod uwagę inne oszczędności, jakie przynosi to rozwiązanie: od niższej ceny kupowanych hurtowo materiałów budowlanych, przez wspólne przyłącza do mediów, po oszczędność miejsca na działce (zwłaszcza wąskiej, gdzie przepisowe 4 m oddzielające dom wolnostojący od granicy posesji mogą okazać się na wagę złota).
Dodatkową korzyścią płynącą z zamieszkania w bliźniaku jest fakt, że potrafi on się prezentować o wiele bardziej okazale od domu przeznaczonego dla tylko jednej rodziny. Warunkiem jest jednak zachowanie spójności estetycznej, jeśli chodzi o kolor elewacji, wykończenie dachu i elementy takie jak okna czy balustrady w przypadku obu połówek.