Warszawa to naturalnie największy rynek deweloperski w całej Polsce. Decyzja o zakupie mieszkania niewątpliwie jest jedną z najważniejszych w życiu. Biorąc pod uwagę warunki kredytu, związani z nią będziemy często prawie do końca życia. Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy się zastanowić nie tylko nad samym mieszkaniem, lokalizacją, komunikacją i innymi czynnikami, ale także kwestią wiarygodności danego dewelopera. Sprawdzamy, jak łatwo zweryfikować, który deweloper jest godny zaufania.
Na samym początku warto przyjrzeć się w internecie wybranemu deweloperowi w Warszawie, który oferuje atrakcyjny dla nas projekt. Dobrą informacją jest doświadczenie dewelopera. Im więcej projektów nieruchomościowych deweloper zrealizował, tym lepiej. Pozytywnym sygnałem jest także bieżąco aktualizowana strona internetowa. Pojawiające się informacje o przebiegu budowy, zdjęcia z prac budowlanych, niewątpliwie dobrze świadczą o transparentności każdej firmy.
To jednak nie wszystko – aby mieć pewność, że deweloper wykonuje swoją działalność rzetelnie nie tylko w wymiarze budowania wizerunku w sieci, warto zwrócić się w kierunku innych źródeł informacji. Dobrym pomysłem może być przejrzenie forów internetowych osiedli wcześniej wybudowanych przez dewelopera. Dzięki temu można sprawdzić, czy lokatorzy przypadkiem nie narzekają często na szybko pojawiające się usterki w mieszkaniach i blokach. Do najczęstszych mogą należeć problemy z bieżącym ogrzewaniem, mankamenty wizualne elewacji, czy też wychodzące po czasie grzyby i pleśnie spowodowane wznoszeniem budynku w niewłaściwej temperaturze lub przy wykorzystaniu nieodpowiednich materiałów.
Sprawdzanie dewelopera – certyfikaty i formalności
Po wykonaniu powyższego „śledztwa” warto wziąć pod lupę kwestie formalne. Warto sprawdzić dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), by upewnić się, czy nie ma się do czynienia z dłużnikiem. Podobnie warto zobaczyć księgę wieczystą. Dobrze jest zorientować się, czy deweloper należy do jakiejś organizacji branżowej i czy posiada jakieś certyfikaty poświadczające o wysokiej jakości jego działalności. Popularnym przykładem organizacji branżowej jest Polski Związek Firm Deweloperskich. Na koniec bardzo dobrze jest zajrzeć do prospektu emisyjnego, który dzięki tzw. ustawie deweloperskiej ma obowiązek być upubliczniany.
Uniwersalnym czynnikiem, który pozwala na wstępne oszacowanie dewelopera (zwłaszcza warszawskich deweloperów), jest cena za metr kwadratowy. Jeśli wygląda podejrzanie nisko, tym bardziej warto zachować ostrożność, gdyż żadne bajeczne wizualizacje sprzed zakupu nie zwrócą poczucia nietrafionej inwestycji.
Wybór dewelopera, także w Warszawie, wcale nie musi być taki trudny. Wymienione powyżej różne sposoby na zweryfikowanie danego dewelopera mogą początkowo wydawać się skomplikowane, jednak przy odpowiednim przygotowaniu do inwestycji staną się stosunkowo proste. Najważniejszy jest czas – zakup mieszkania, bez względu na to, czy z rynku wtórnego, czy pierwotnego, powinien być przemyślany, a poszczególne kroki stopniowe i nie za szybkie.