Poliuretanowe posadzki to technologia, która oparta jest na bazie kilku warstw żywicy poliuretanowej oraz czasem też epoksydowej. Dzięki nim tworzy się elastyczne, bezspoinowe posadzki przemysłowe o bardzo wysokich parametrach technicznych, które wykorzystuje się zarówno do obiektów zamkniętych jak i odkrytych. Znajdują zastosowanie w obszarach przemysłowych np. hurtownie, sklepy, hale, magazyny, laboratoria, szkoły, szpitale, oczyszczalnie ścieków, parkingi i garaże itp. Ale z uwagi na atrakcyjność i estetyczność tych rozwiązań – idealnie gładkie powierzchnie błyszczące jak lustro lub wykończone lakierem matowym, bogata kolorystyka cieszą się ogromną popularnością również w obiektach wystawienniczych, salonach samochodowych, sklepach, restauracjach a także w domach i mieszkaniach. Takie posadzki stosuje się na odpowiednio przygotowane podłoże betonowe. Podłoże zawsze wymaga przeszlifowania w celu nadania mu odpowiedniej szorstkości niezbędnej do prawidłowego związania żywicy z betonem. W przypadku starego, zniszczonego podłoża konieczne jest również zaszpachlowanie ewentualnych pęknięć. Prawidłowo przygotowane podłoże jest jednym z najważniejszych etapów całego procesu wykonywania posadzki.
Posadzka z żywicy poliuretanowej to ogrom zalet:
- Bezspoinowość gwarantująca w naszym mieszkaniu, czy innym obiekcie, gładką
i równą posadzkę, bez fug, tak jak powierzchnia lustra; - Ciepła w dotyku – stąpanie po niej na boso sprawia miłe wrażenie;
- Cisza – taka posadzka, która jest wykonana z miękkiej żywicy poliuretanowej świetnie wygłusza wszelkie odgłosy kroków w pomieszczeniu;
- Czystość – posadzkę bardzo łatwo utrzymać w czystości, jej dużą zaletą jest antyelektrostatyczność, dzięki temu nie przyciąga kurzu i nie brudzi fug;
- Elastyczność – posadzki nie pękają i są dużo mniej odporne na zarysowania, pracują razem z podłożem;
- Trwałość – nie ulegają szkodliwemu działaniu promieni UV, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, nie odkształcają się i nie odbarwiają.
- Estetyczność i nowoczesny design – dzięki bardzo atrakcyjnej kolorystyce posadzkę poliuretanową można łatwo wkomponować niemal w każde wnętrze
Posadzki poliuretanowe – wykończenia
Po rozlaniu żywica poliuretanowa tworzy gładką, jednokolorową i jednorodną powierzchnię. Mamy do wyboru pełen szereg kolorów według wzornika RAL. Po wykonaniu posadzka jest błyszcząca jednak istnieje możliwość pokrycia posadzki bezbarwnym lakierem matowym.
Cena posadzki poliuretanowej
Jaka jest cena wykonania takiej posadzki poliuretanowej? Wycena takiej usługi może być dla klienta sporym zaskoczeniem. Trzeba zacząć od tego, że wykonawcy częściej namawiają nas na posadzki epoksydowe, ponieważ są tańsze, a otrzymamy taki sam efekt, jak w przypadku posadzki poliuretanowej.
Z uwagi na swoje parametry techniczne oraz walory estetyczne posadzki poliuretanowe dużo lepiej sprawdzą się w obszarach mieszkalnych niż żywice epoksydowe. I warto się na nie zdecydować pomimo konieczności poniesienia na początku trochę większych nakładów finansowych niż w przypadku posadzki epoksydowej. W obiektach mieszkalnych oczekujemy od posadzki znacznie więcej niż w przemysłowych dlatego drobne zarysowania, które mogą pojawić się na żywicy epoksydowej w hali przemysłowej lub zakładzie przetwórczym nie zwrócą naszej uwagi ale w mieszkaniu będą już nas drażnić. Dlatego dużo lepiej sprawdzi się żywica poliuretanowa. Ponadto, dzięki jej wysokiej odporności na promieniowanie UV unikniemy ewentualnych odbarwień lub zżółknięć wierzchniej warstwy posadzki, które mogłyby zaburzyć naszą estetykę.
Posadzki poliuretanowe to zdecydowanie najlepszy wybór do naszych domów. Należy pamiętać, że posadzka nie jest czymś, co zmienia się co 3-4 lata, jak np. kolory ścian tylko jest inwestycją na wiele lat. Dlatego też powinniśmy dokonać bardzo przemyślanego wyboru tak aby posadzka spełniła nasze oczekiwania w każdym aspekcie zarówno technicznym jak i estetycznym.