Rysy, zmatowienie, przetarcia, wyblaknięcie – oto z czym musimy zmierzyć się po kilku latach korzystania z podłogi. Mimo że producenci materiałów proponują coraz to lepsze rozwiązania, przed niszczeniem powierzchni parkietów ciężko jest się uchronić. Najwięcej zależy od tego, w jaki sposób codziennie użytkujemy podłogę, oraz w jaki sposób o nią dbamy. Warto pamiętać, że nie każdy materiał można poddać renowacji – podczas gdy wyeksploatowane drewno da się wycyklinować i uzupełnić, to już np. panele czy terakota w takim stanie zazwyczaj wymagają wymiany.
Czynniki powodujące zarysowania
Największym wrogiem podłogi jest piasek, wilgoć, kurz i inne zabrudzenia. Najważniejsze więc, aby wyposażyć się w matę wejściową, która dobrze zbierze brud z butów czy zwierzęcych łapek i zapobiegnie przedostanie się zanieczyszczeń do dalszych pomieszczeń. Najlepiej wyposażyć się w wycieraczkę przed wejściem do domu, a drugą umieścić w przedpokoju. Wśród najskuteczniejszych wycieraczek wymienia się produkty typu mikrotech, które cechują się najwyższym stopniem absorpcji zanieczyszczeń. Jest to tak ważne, ponieważ stąpanie po piasku zalegającym na podłodze ściera jej powierzchnię. Należy więc również regularnie zamiatać lub odkurzać podłogę, nie zapominając o trudnodostępnych miejscach. Grube warstwy kurzu potrafią bowiem stworzyć szary nalot na jasnej podłodze, który ciężki jest do usunięcia. Pamiętajmy jednak, że do odkurzania powinno używać się specjalnej końcówki pokrytej włosiem, która nie zarysuje parkietu.
Wiele zarysowań i uszkodzeń powstaje w miejscu, gdzie stoją meble – powoduje to codzienne odsuwanie krzeseł, przesuwanie łóżka podczas ścielenia itp. Można temu zaradzić, naklejając na nóżki nakładki filcowe. Z kolei w przypadku krzeseł na kółkach stojących przy biurku sprawdzi się przezroczysta mata antypoślizgowa zabezpieczająca lub po prostu dywanik. Nie zaleca się również chodzenia po parkiecie w butach na obcasie, najlepiej wybrać obuwie o miękkiej podeszwie. Szczególną ostrożność należy zachować w domu, w którym mieszka pies lub kot. Wówczas powinno się regularnie obcinać pazury zwierzęciu, wycierać łapy, a także zabezpieczyć jego miski nakładkami z gumy zapobiegającymi przesuwanie się po podłodze.
Pielęgnacja i konserwacja dopasowana do rodzaju podłogi
Wielu z nas popełnia również błędy dobierając środki czyszczące i sposób usuwania zabrudzeń. Powinniśmy przede wszystkim dokładnie dowiedzieć się, co wskazane jest dla danego typu podłogi – przykładowo drewno nie lubi nadmiernej wilgoci, na co trzeba zwrócić uwagę, dobierając mopa. Najlepiej sięgnąć po specjalistyczne preparaty i pasty – wiele z nich nie tylko czyści, lecz także tworzy specjalną ochronną warstwę zapobiegającą powstawaniu zarysowań i osiadaniu kurzu.